Trudne dziecko to zjawisko już dość dobrze opisane w literaturze psychologicznej. Eksperci problem zbadali dogłębnie. Na podstawie ich badań można przedstawić kanon zasad jakimi należy się kierować podczas wychowywania dziecka o trudnym charakterze. Jeśli twoje dziecko krzykiem i histerią reaguje na twoją odmowę, niszczy wszystko co wpadnie mu w ręce, wszczyna awantury, to ten artykuł jest dla ciebie. Zapoznaj się z metodami radzenia sobie z trudnym dzieckiem, na etapie kiedy jeszcze możesz ukształtować jego charakter.

Trudne dziecko

Dzieci są różne. Jedne grzeczne i posłuszne swoim rodzicom, inne zaś wdają się rodzicom mocno we znaki. Oczywiście każdy rodzić prędzej czy później zetknie się z fochami i nieodpowiednimi zachowaniami dziecka. Jeśli jednak taki stan rzeczy jest trwały to rodzice mają problem. Muszą bowiem borykać się z dzieckiem o trudnym charakteryzatorze. Jak w takiej sytuacji powinni się zachowywać?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Opanowanie to klucz do sukcesu. Nie możemy dać poznać po sobie, że dziecko wyprowadza nas z równowagi. Jeśli zaczniemy krzyczeć dziecko uzna to za swój triumf i jeszcze bardziej nakręci się do nieodpowiedniego zachowania. Zgodnie z zasadą, że krzyk rodzi krzyk. Zamiast wiec dać się wciągać z kłótnie warto po prostu ochłonąć i po chwili podjąć racjonalne kroki.

Musisz również za każdym razem zachowywać hierarchię. Na czym to polega? Uświadamiaj dziecku, że nie jest twoim partnerem. Nie traktuj dziecka na równi ze sobą i pokaż, że to ty masz decydujące zdanie we wszystkich kwestiach. Jeśli pozwolisz dziecku decydować stracisz nad nim kontrolę. Po prostu wejdzie ci na głowę.

Ważne jest też, aby rodzić był konsekwentny w swoich postanowieniach. Tutaj duże znacznie ma odpowiednia współpraca i komunikacja pomiędzy tatą i mamą. Dziecko nie może otrzymywać od nich sprzecznych komunikatów. Jeśli mama czegoś zabroni, tata powinien ją w tym postanowieniu wspierać. Niedopuszczalna jest sytuacja kiedy jeden rodzić podważa decyzje drugiego. Wówczas dziecko traci szacunek do obojga rodziców.

Nie tylko kij, ale również marchewka

Opieki nad trudnym dzieckiem nie można postrzegać tylko i wyłącznie w kategorii walki, zakazów i rządzenia twardą ręką. Dziecko bowiem trzeba chwalić, docenić jego starania. Musimy pokazać dziecku, że widzimy i cenimy sobie jego poprawne zachowania. Ale nie wolno ci nagradzać dziecka za dobre zachowanie. Obietnica zakupu nowej zabawki w zamian za odpowiednie zachowanie odniesie zły skutek i ukształtuje u dziecka złe nawyki.

Warto również pamiętać, że dziecko całymi garściami czerpie wzorce osobowe z domu. Dlatego warto dać mu odpowiedni przykład wzorowych postaw w różnych sytuacjach. Rodzic jest pierwszym autorytetem dla dzieci. Należy tę sytuację wykorzystać maksymalnie aby przekazać dziecku odpowiednie wartości i wzory zachowań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here