Mniej więcej w 6 miesiącu życia dziecko oprócz mleka matki zaczyna zaznajamiać się również z innymi pokarmami. Codziennie poznaje nowe smaki a rodzice obserwują jego reakcje. Jak gotować dla tak małego dziecka? Jakie są najlepsze przepisy dla niemowląt? W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na dania dla niemowlaków oraz garść przydatnych porad dotyczących zasad żywienia. Warto się z nimi zapoznać. Dzięki temu dieta naszego dziecka będzie bogata w odpowiednie witaminy i minerały a obiady będą pyszne i chętnie zjadane. Warto wiedzieć co wolno podawać do jedzenie dziecku na tak wczesnym etapie życia.

Przepisy dla niemowląt

Dla niemowlaka możesz przygotować na przykład zupę jarzynową z mięsem i żółtkiem. Warzyw powinny byś świeże i zakupione u sprawdzonych dostawców. Do zupy najlepiej wykorzystać mięso kurczaka lub indyka, koniecznie bez skóry i tłuszczu. Jako przyprawę możemy zastosować pietruszkę. Zupę najlepiej zmiksować blenderem aby miała postać papki.

Innym ciekawym daniem dla naszego malucha będzie zupa jabłkowo-marchewkowa. Oprócz jabłek i marchwi można dodać również mięso indyka lub kurczaka, tak jak powyżej – bez tłuszczu i skóry, oliwę z oliwek i kaszę bezglutenową. Całość po ugotowaniu oczywiście należy zmiksować.

Pomysłów na zupę dla niemowlaka jest oczywiście znacznie więcej ale nie miejsce je tu wszystkie wymieniać. Przejdźmy wiec do innych potraw. Co ciekawego i odżywczego możemy jeszcze podać naszemu dziecku? Przeglądając przepisy dla niemowląt znaleźliśmy przepis na krem z kalafiora i cukinii. Jak go przygotować? Kalafiora i cukinie obieramy, myjemy i gotujemy. Do tego po pewnym czasie dodajemy kaszę mannę a następnie kleik, sok i masło. I oczywiście na koniec wszystko miksujemy na papkę.

Dla naszego niemowlaka możemy również przygotować kisiel owocowy. Jak się do tego zabrać? Należy ugotować i zmiksować jabłko i dodać do tego łyżkę mąki ziemniaczanej. Do jabłka możemy dodać również inne owoce według uznania. Całość powinna mieć formę papki.

Czego nie wolno podawać niemowlakowi

Przede wszystkim unikajmy ostrych przypraw. Układ pokarmowy naszego maleństwa nie jest jeszcze przygotowany na pieprz czy też ostrą paprykę. Możemy za to stosować takie przyprawy jak koperek czy pietruszka.

Nie podawajmy dziecku potraw tłustych. Jeśli do obiadu planujemy włączyć kawałek mięsa, zadbajmy o to, aby było możliwie chude, pozbawione warstw tłuszczu i skóry. I nie smażmy! To jest niedopuszczalne. Jedyna forma przygotowywania posiłku dla niemowlaka to gotowanie, ewentualnie pieczenie lub duszenie.

Zadbajmy o to, by potrawy były łatwo przyswajalne. Taki stan osiągniemy poprzez miksowanie potraw blenderem. Prawie każdy posiłek niemowlaka powinien mieć formę papki. Kiedy dziecko jednak będzie przejawiało pierwsze oznaki możliwości gryzienia, można podawać mu stopniowo produkty, które będzie mógł chrupać.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here