Szamba betonowe są wciąż popularne. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do ujścia kanalizacji miejskiej, można korzystać z szamba betonowego. Te wysoce wytrzymałe zbiorniki są całkowicie wprowadzane w ziemię, a ich użytkowanie jest łatwe i nie nastręcza trudności. Wiele osób, które rozważa możliwość wykorzystania szamba betonowego staje przed podstawowym problemem – jak często należy je opróżniać. Sprawa jest nieco złożona i zależy w dużym stopniu od ilości osób użytkujących dane szambo oraz jego wielkości. Poniżej podajemy ten temat zogniskowanej analizie – podpowiadamy jakie rozmiary szamba warto dobrać względem danej nieruchomości oraz jak powinno wyglądać opróżnianie zbiornika. 

Opróżnianie szamba – czyli jak zaplanować zakup zbiornika 

Odmiennie niż w przypadku kanalizacji miejskiej, szamba są zbiornikami bezodpływowymi. Oznacza to, że wszelkie nieczystości, które się do nich dostaną, pozostaną wewnątrz, aż do momentu opróżnienia przez specjalistyczną firmę. Z pewnością, w Twojej okolicy funkcjonuje co najmniej jedno przedsiębiorstwo oferujące usługi opróżniania szamba. Warto nawiązać z nim współpracę od razu po zamontowaniu zbiornika. 

Okresowe opróżnianie szamba jest niezwykle ważne. Kluczowe jest, by było przeprowadzane regularnie, zanim zbiornik zostanie wypełniony w pełni. Najczęściej, szambo opróżnia się raz na 7-14 dni, choć niektórzy robią to rzadziej, co 3-4 tygodnie. Koszt jednorazowego opróżniania może się różnić w zależności od regionu kraju, często mieści się w przedziale 150-350 zł. 

Ponieważ wewnątrz zbiornika zachodzą skomplikowane procesy chemiczne, w tym proces fermentacji, powstają intensywne i nieprzyjemne zapachy. By je zneutralizować, stosuje się specjalne preparaty dedykowane właśnie do szamb. W ich składzie znajdują się specjalnie wybrane bakterie oraz enzymy, których zadaniem jest przyspieszenie procesu rozkładu zanieczyszczeń organicznych. Ponadto, zmniejszają one ilość powstającego osadu oraz pomagają w regeneracji mikroflory szamba, która mogła zostać zaburzona na skutek użycia detergentów. 

Częstotliwość opróżniania szamba – jego rozmiar i ilość użytkowników 

Wybierając szambo betonowe, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę ilość osób mieszkających w danym budynku, które będą na co dzień wytwarzać nieczystości. Przyjmuje się, że jedna osoba wytwarza dziennie około 150 litrów ścieków, które trafią do zbiornika betonowego. Ilość ścieków może wzrosnąć, jeśli w danym budynku znajdują się dodatkowe urządzenia sanitarne lub AGD – na przykład zmywarka, wanna z natryskami lub hydromasażem, nieekologiczna pralka. W rezultacie, w niektórych domach wytwarza się nawet 300 litrów ścieków dziennie na osobę. 

Wybierając szambo, warto więc uwzględnić ilość domowników oraz szacunkową ilość produkowanych przez nich ścieków. Jeśli mowa o rodzicie czteroosobowej, której każdy członek wytwarza 150 litrów ścieków dziennie, a planowany cykl opróżniania szamba wynosi 10 dni, wówczas należy sięgnąć po zbiornik o pojemności 8 metrów sześciennych (4*150*10). Uzyskany wynik zaokrąglić w górę, dodając na wszelki wypadek 2-3 dni rezerwy. Większych rozmiarów zbiorniki – na przykład szamba betonowe 12m3 – są dedykowane dla rodziny pięcioosobowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here