Narodziny zdrowego dziecka to marzenie każdego rodzica. Pomijając przypadki losowe ogromny wpływ na kondycję dziecka po porodzie jest tryb życia prowadzone przez matkę przed i podczas ciąży. W tym artykule postaramy się krótko opisać podstawowe zasady jakie należy zachować by urodzić zdrowe dziecko.

Jaki tryb życia prowadzić aby urodzić zdrowe dziecko?

Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad by zminimalizować ryzyko chorób u dziecka. Zasady te można także stosować w codziennym życiu, niekoniecznie tylko w ciąży.

Przede wszystkim badania!

Jest to tak oczywiste, że ciężko cokolwiek tu napisać. Regularne wizyty u lekarza prowadzącego ciąże to podstawa. Należy na bieżąco sprawdzać jak rozwija się dziecko i ewentualnie zminimalizować wszelkie nieprawidłowości. Jest to kluczowe dla całego przebiegu ciąży. Dobrze jest mieć zaufanego ginekologa, który posiada odpowiednie doświadczenie. Bez problemu wychwyci on powstające w trakcie ciąży niedobory i nieprawidłowości mogące doprowadzić do nieprawidłowego przebiegu ciąży. Warto wspomnieć, że niektóre wady wrodzone dziecka można zacząć leczyć już w trakcie ciąży.

Dieta to podstawa – Nie tylko w czasie ciąży!

Oprócz badań bardzo ważną kwestią jest stosowanie odpowiedniej diety podczas ciąży. Zresztą nie tylko w tym okresie. Zdrowa dieta zawsze jest mile widziana. Dieta podczas ciąży ma bezpośredni wpływ na to jakie składniki odżywcze i w jakiej ilości są dostarczane dla dziecka. Ma to niebagatelny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Dieta powinna być jak najbardziej zróżnicowana i jednocześnie pozbawiona słonych, słodkich i przetworzonych produktów. Fast foody są wykluczone. Podstawę powinny stanowić warzywa, owoce, chude mięso, ryby oraz pełnoziarniste pieczywo. Istotne jest również regularne zażywanie suplementów przepisanych przez lekarza. Głównie jest to kwas foliowy, na którego niedobór cierpi większość kobiet w ciąży.

Prowadź spokojny tryb życia!

Przede wszystkim unikaj stresu i denerwujących sytuacji. Spokojny tryb życia jest wskazany przez cały okres ciąży. Stresujące sytuacje w trakcie ciąży mogą się negatywnie odbić na zachowaniu dziecka po porodzie.

Unikaj używek!

Jak ognia unikaj używek. Papierosy i alkohol to najwięksi wrogowie zdrowej ciąży. Nawet samo przebywanie w pomieszczeniach, w których przebywają palacze może mieć zgubny wpływ na rozwój płodu. Dzieci kobiet wdychających dym tytoniowy są narażone na astmę oraz alergię.

Alkohol ma również zgubny wpływ na rozwój dziecka. Skutkiem spożywania alkoholu w czasie ciąży może być nawet poronienie oraz tzw. płodowy zespół alkoholowy (FAS). Fatalne w skutkach może mieć nawet jednorazowe spożycie alkoholu w trakcie ciąży.

Kluczem jest dyscyplina

Jeśli wyeliminujemy z życia złe nawyki i zdyscyplinujemy się to przestrzegania powyższych zasad możemy być pewni, że zrobiliśmy wszystko aby urodzić zdrowe dziecko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here