Masz dziecko w wieku przedszkolnym? Chcesz mu pomóc w rozwoju i zastanawiasz się jakie zabawki i pomoce dydaktyczne mogą zapewnić dobrą zabawę połączoną z nauką? Poniżej podpowiemy kilka propozycji.

Okres przedszkolny to stosunkowo krótki czas, ale każdy rodzic wie, że jednocześnie najbardziej znaczący w życiu dziecka. To w tym wieku następuje najszybszy rozwój poznawczy dziecka. Dziecko uczy się mówić, rysować, wiązać sznurówki, utrzymać równowagę ciała, bawić z innymi dziećmi i nabywa wiele innych umiejętności które będą rzutować na całe jego życie. Nic dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób może pomóc swojemu dziecku, aby jak najefektywniej wykorzystać ten krótki etap życia dziecka.

Doskonałym sposobem na stymulację różnych funkcji poznawczych dziecka jest zabawa, która będzie ćwiczyć różne ważne umiejętności. Do tego typu zabaw można wykorzystać pomoce dydaktyczne dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym.

Pomoce dydaktyczne do ćwiczenia ręki

Rozwój motoryki małej obejmuje stymulację ruchową palców i dłoni. Sprawność dziecka w tym obszarze jest istotna dla nauki podstawowych umiejętności takich jak zapinanie guzików, czy wiązanie butów, a także rozwoju motoryki dużej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a nawet komunikacji językowej. W jaki sposób dziecko może ćwiczyć sprawność palców i dłoni? Doskonałym narzędziem są wszelkie zabawki wykorzystujące funkcję nawlekania, przybijania, przeciągania, układania, sznurowania, sortowania itd. Dziecko może za pomocą wędki „łowić” rybki, nawlekać korale na sznurek, układać piramidy, wkładać klocuszki w otwory o odpowiednim kształcie, chwytanie przedmiotów specjalnymi szczypcami i wiele innych. Pomoce dydaktyczne do stymulacji motoryki małej można dobierać do zainteresowań dziecka.


Gry edukacyjne

Doskonałym wsparciem rozwoju trzylatka są proste gry edukacyjne. Zapewniają świetną zabawę, a przede wszystkim stymulują rozwój dziecka. Dziecko ćwiczy pamięć (zapamiętywanie zasad gry), rozwija zdolność mowy, ćwiczy motorykę małą, koncentrację oraz zdolność logicznego myślenia. Dzieci uwielbiają tego typu gry a zabawa z rówieśnikami lub rodzicem będzie miłym spędzeniem czasu.

Pomoce dydaktyczne ćwiczące relacje społeczne i emocje

Zabawa z innymi dziećmi może nastręczać dziecku pewnych trudności – wymaga umiejętności współpracy i komunikacji oraz rozpoznawania emocji. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko ma takie problemy warto skorzystać z pomocy dydaktycznych, które pomagają rozpoznawać i nazywać odczucia swoje oraz innych. Do tego typu pomocy dydaktycznych zaliczamy wszelkie książeczki z historyjkami ukazującymi emocje oraz gry o uczuciach i emocjach.

Gry memory

Kto z nas nie lubił gier typu memory? Dzieciaki je uwielbiają. Ich entuzjazm do tego typu gier można dobrze wykorzystać – podczas takich zabaw dziecko rozwija zdolność myślenia, pamięć oraz ćwiczy umiejętności społeczne. Gry memory dostępne są w najróżniejszych wersjach – mona dostosować tematykę gry do zainteresowań i upodobań dziecka.

Pomoce dydaktyczne w sklepie juniora.pl

Specjalnie z myślą o rodzicach i rozwoju ich dzieci powstał sklep juniora.pl. Można w nim znaleźć mnóstwo kolorowych i pobudzających wyobraźnię pomocy dydaktycznych dla przedszkolaków – zabawek drewnianych, gier edukacyjnych, książeczek i zeszytów ćwiczeń, gier planszowych, pacynek i lalek itd. W sklepie znajduje się specjalny dział poświęcony przedszkolakom.

Czas spędzany wspólnie z dzieckiem to najważniejsze, co rodzin może dać dziecku. Warto ten czas dobrze wykorzystać – wspólne gry i zabawy to świetna okazja do nauki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here