Wiele osób remontujących mieszkanie decyduje się na uwzględnienie w projekcie tapety dekoracyjnej. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy jak z pomocą tapet możesz szybko i niedrogo zmienić aranżację wnętrza.
Większość właścicieli domów lub mieszkań lubi od czasu do czasu odświeżyć wnętrza przeprowadzając lekki remont. Najprostszą i zapewne najczęściej stosowaną metodą jest zmiana kolorów ścian poprzez nałożenie nowej farby oraz pomalowanie sufitów, tak by znowu lśniły piękną bielą. Jeśli właśnie planujesz przeprowadzić malowanie całego mieszkania lub choćby jednego z pomieszczeń, warto zastanowić się, czy nie warto poeksperymentować z tapetą ścienną.
Tapeta – sposób na szybką metamorfozę
Tapeta z jakimkolwiek naniesionym na jej powierzchnię wzorem ma zazwyczaj duży wpływ na odbiór całej aranżacji wnętrza. Jak dowiadujemy sie z serwisu internetowego InneTapety.pl odpowiednio dopasowana do pozostałych elementów projektu pozwala na stworzenie niezwykle spersonalizowanej przestrzeni. To właśnie tapeta ścienna może zdecydować o charakterze całej stylistyki. Oczywiście, aby tak się stało, musi ona współgrać z innymi elementami takimi jak meble, dywany oraz rozmaite dekoracyjne dodatki. Lubisz klasyczne aranżacje wnętrz? Być może spodobają ci się tapety w szerokie pionowe pasy w pastelowych kolorach. A może marzy ci się aranżacja w stylu industrialnym? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać solidną tapetę winylową imitującą beton, cegły lub postarzane drewno. W loftowych wnętrzach dobrze sprawdzą się także wzory przedstawiające charakterystyczne dla tego stylu elementy starych instalacji. Jeśli natomiast zastanawiasz się nad aranżacją pokoju dla swojego dziecka, zapewne bardzo ci pomogą tapety w księżniczki, gwiazdki, zwierzątka, samochodziki czy ulubione postacie z bajek. Z kolei w pokoju nastolatka zapewne najlepiej sprawdzą się typowe tapety młodzieżowe dostępne w sklepie innetapety.pl.
Realistycznie patrząc na cały proces przeprowadzanego remontu trzeba przyznać, że wiele osób nie decyduje się na zastosowanie tapet ściennych w swoim mieszkaniu z obawy przed wysokimi kosztami – zarówno zakupu jak i samego montażu. Warto jednak pamiętać, że tapeta ścienna nie musi kosztować krocie, a jej montażu z powodzeniem można dokonać samemu – i nie trzeba być wcale wyjątkowo uzdolnionym. Podobnie jak to jest w przypadku malowania, podczas aplikacji tapety na ścianie po prostu trzeba trzymać się ściśle określonych instrukcji.
Montaż tapety ściennej
Do aplikacji tapety dekoracyjnej potrzebujemy zaledwie kilku prostych narzędzi. Niezbędne są między innymi: ostry nóż tapicerski (taki z odłamywanym ostrzem), miękka szmatka, jak najdłuższa poziomica, ołówek, packa do wyciskania pęcherzyków powietrza spod tapety, duży pędzel (najlepiej stary dobry tzw. ławkowiec), drabinka oraz miska z wodą (może być w niej odrobina płynu do mycia naczyń). Pierwszym, bardzo istotnym etapem tapetowania jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Potrzebna jest jakaś czysta płaska powierzchnia, na której będziemy mogli docinać pasy tapet oraz nanosić na ich powierzchnię klej. W całym pomieszczeniu powinno być bardzo czysto – dotyczy to także powierzchni ściany, którą należy oczyścić z brudu oraz zeskrobać ewentualne wypukłości. Podobnie jak to jest w przypadku wszelkich innych bardziej skomplikowanych czynności remontowych należy zacząć od dobrego planu – lepiej nie rozpoczynać aplikacji tapety na ścianie jeśli nie mamy dokładnie rozplanowane wytapetowanie jej od początku do samego końca. Doświadczeni tapeciarze przed rozpoczęciem aplikacji po prostu rysują ołówkiem na ścianie jak dokładnie mają być ułożone pasy. Jeśli tak zrobisz, to zobaczysz, że dzięki temu można uniknąć błędów – na przykład, w jednym rogu ściany zostanie bardzo wąski pasek tapety, co mogłoby bardzo źle wyglądać przez co efekt wow tapety zostałby zepsuty, a my ze swojej pracy bylibyśmy bardzo niezadowoleni. Gdy już mamy stworzony plan działania, możemy przystąpić do samego montażu tapet. W zależności od rodzaju wybranej tapety metody nanoszenia kleju nieco się różnią. Na przykład w przypadku tapet winylowych, klej nanosi się raczej tylko na ścianę. Po nałożeniu tapety należy za pomocą elastycznej packi usunąć powstałe pęcherzyki powietrza. Gdy już ułożymy wszystkie pasy, możemy na koniec odciąć górę tapety, aby stworzyć równy brzeg. Zazwyczaj podczas tapetowania przydaje się miękka mokra szmatka, którą możemy usuwać na bieżąco pojawiające się na powierzchni tapety resztki kleju.
Czy samodzielny montaż tapety dekoracyjnej musi być trudny? Niekoniecznie. Wiele osób, które nie mają doświadczenia w pracach remontowo budowlanych przekonało się, że jest to naprawdę proste. Nie ma wątpliwości, że dobrze dopasowana, atrakcyjna tapeta ścienna może wspaniale upiększyć wnętrze.
Potrzebujesz solidnego pozycjonowania strony internetowej? Serdecznie zapraszamy do kontaktu poprzez stronę internetową Nedio.pl. Mamy już kilkunastoletnie doświadczenie w branży Seo.