Na pewno przeraża cię fakt, że twoje dziecko potrafi ciągiem przez kilka godzin siedzieć tuż przed ekranem komputera. Nie masz pojęcia, jak działają te wszystkie gierki dla dzieci, ale nie podoba ci się to, że tak bardzo pochłaniają one uwagę twojego szkraba. Wolałabyś, by swój wolny czas przeznaczał na rozwijanie innych zainteresowań, czyli np. czytanie, spotkania z kolegami ze szkoły lub zabawy na podwórku. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dzisiejszy świat wygląda zupełnie inaczej niż za czasów twojego dzieciństwa. A rodzic powinien się do niego dostosować. W przeciwnym wypadku nie da rady nadążyć za swoim dzieckiem.

Gierki dla dzieci

Gierki dla dzieciRodzice lubią natomiast obwiniać gry komputerowe za to, co najgorsze. Potrafią krytykować je nawet wtedy, gdy nie wiedzą, o co w nich tak naprawdę chodzi i na czym one polegają. Widzisz tylko twoje dziecko wpatrujące się w ekran i nawet nie starasz się dostrzec, czym tak naprawdę jest ono zaabsorbowane. A niektóre gry komputerowe potrafią być wartościowe. Przede wszystkim uczą dzieci płynnego posługiwania się komputerami, które są podstawą dzisiejszego świata – po prostu trzeba potrafić się z nimi obchodzić, bo w przeciwnym wypadku nie ma się szans na prawidłowy rozwój. Podejdź więc do tego tematu nieco inaczej.

Pokaż dziecku, że jesteś zainteresowana tym, co robi na komputerze i razem z nim zasiądź przez ekranem, by wspólnie zaznać odrobiny rozrywki. Przejmij też kontrolę nad tym, z jakich programów korzysta twój maluch. Znajdź w sieci wartościowe gierki dla dzieci, dzięki którym maluchy mogą uczyć się pisać czy czytać albo nawet zapoznają się ze światem przyrody i zwierząt. Taka wspólna zabawa przed komputerem może być świetną odskocznią od szarej rzeczywistości. A dziecko na pewno będzie zachwycone, gdy okażesz mu odrobinę zainteresowania i zaciekawisz się jego największą pasją.

Problem z uzależnieniem

Oczywiście we wszystkim chodzi o umiar. Jeżeli rzeczywiście za nic w świecie nie jesteś w stanie odciągnąć swojego malca od komputera, to znak, że zaczyna być on uzależniony od wirtualnego świata i powinnaś coś z tym zrobić. Od początku ustal zatem, przez jaki czas dziecko może grać w różne internetowe gierki. Zasady muszą być stałe i maluch musi też wiedzieć, co go czeka, jeżeli je złamie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here