Już dawno udowodniono, że to właśnie nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwych zabawek, które wręczamy dziecku. Co brać pod uwagę przy ich wyborze i jakie zabawki sprawdzają się najlepiej? Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz poniżej. 

Zabawki według indywidualnych potrzeb dziecka 

Rodzice bardzo często popełniają ogromny błąd, wręczając dziecku zabawki na wyrost. Chcą, aby dziecko szybciej się rozwijało i nabywało kolejne umiejętności. Pamiętaj jednak, że zabawki, które nie są dopasowane do wieku dziecka oraz etapu jego rozwoju zostaną szybko rzucone w kąt. Maluch nie będzie umiał się nimi posługiwać, przez co zabawka stanie się zwyczajnie nudna. Dokładnie to samo tyczy się zabawek, które przeznaczone są dla dzieci młodszych. Zabawki, które nie wpływają na rozwój, szybko są odrzucane. 

Bezpieczeństwo jako priorytet

Na rynku dostępnych jest multum zabawek bez atestów i certyfikatów jakości, a niektóre zawierają toksyczne, wręcz rakotwórcze substancje. Nie zwracaj uwagi na niską cenę zabawek, ale na ich dobrą jakość. Akcesoria dla najmłodszych nie powinny zawierać też małych ani ostrych elementów, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć albo je połknąć. 

Zabawki edukacyjne

Najlepsze zabawki dla dzieci wpływają na ich wszechstronny rozwój. Najmłodszym wręczaj gadżety, które będą usprawniać tzw. małą motorykę i uczyć poprzez zmysły, na przykład dotyku, wzroku czy dźwięku. Starszaki chętnie bawią się zabawkami typu „zrób to sam”, które zawierają ogromny walor edukacyjny. 

Jakie zabawki nie sprawdzą się, jeśli chcemy dzięki nim wpływać na naukę i rozwój dzieci? Wszelkie interaktywne, które świecą i grają, za to nie mają żadnych innych funkcji. Są atrakcyjne, ale tylko na moment, ponieważ nie wymagają żadnej aktywności od dziecka. Średnim pomysłem są też pluszaki, chociaż przytulanki mogą być korzystne ze względu na dawanie poczucia bezpieczeństwa. 

Zamiast drogiej zabawki elektronicznej, wręcz dziecku uniwersalne klocki drewniane. Okazuje się, że sprawdzają się one doskonale i to bez względu na wiek malucha czy jego indywidualne zainteresowania. Doskonałe są zabawki, które za każdym razem można wykorzystywać w inny sposób, z klocków może przecież powstawać wieża dla królewny albo trudny tor przeszkód. 

Zabawa bez zabawek 

Nie tylko zabawki edukacyjne pozwalają na wszechstronny rozwój dziecka. Najmłodszym możesz zaproponować aktywność na świeżym powietrzu, różne zgadywanki, gry słowne, naukę liczenia czy czytania w zabawny sposób. Ważne, aby dziecko czerpało z zadań radość, tylko w ten sposób nauka i nabywanie kolejnych sprawności nie będzie przykrym obowiązkiem. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji na edukacyjne zabawy, najlepiej jeśli będziesz się w nie angażować. Sprawdź, jak wydajnie można spędzać czas wolny wspólnie z dzieckiem, uczyć, a jednocześnie wyśmienicie bawić. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here