Mogłoby się wydawać, że celem śpiewania dziecku jest tylko i wyłącznie to, aby ono zasnęło lub wyciszyło się. Tymczasem muzyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka i warto świadomie dobierać ją tak, aby korzyści jakie daje były jak najlepsze. Sprawdź zatem, co najlepiej śpiewać dziecku do snu, aby miało to jak najlepszy wpływ nie tylko na jakość snu, ale też na wasz rozwój!

Zobacz też: http://jegoego.pl/muzyka-dla-niemowlaka-do-snu/

Tradycyjna kołysanka vs nowoczesna muzyka

Z klasycznych kołysanek, które jeszcze pamiętamy z czasów dzieciństwa nie możemy zrezygnować! Nikt również nie mówi, że są one złe i niewłaściwe i że były dobre kiedyś, gdy my rodzice maluchów byliśmy mali, a że teraz są przestarzałe. Takie kołysanki z dzieciństwa rodziców zawsze się sprawdzą i bez względu na pokolenia mają moc. Świat jednak zmienia się, idzie do przodu, rozwija i wiele badań wykazuje, że rodzaj muzyki ma ogromny wpływ na pracę mózgu. Ten z kolei odpowiada za cały szereg czynności w naszym organizmie, więc zdecydowanie można stwierdzić, że słuchanie odpowiedniej muzyki wpływa na rozwój. No właśnie, i tutaj pojawia się pytanie – co to oznacza ,,właściwa muzyka’’. To w głównej mierze muzyka klasyczna, delikatna, wolna, bazująca na instrumentach smyczkowych i klawiszach. Taka, której słuchając można się wyciszyć i zrelaksować. 

Tradycyjna muzyka do usypiania

Czasem trudno jest wykorzystać moc i pozytywny wpływ klasycznej muzyki względem malucha. Zwłaszcza, gdy ten płacze i grymasi, a naszym celem jest jak najszybsze uspokojenie go i utulenie do snu. W momencie trzymania dziecka na rączkach, które intensywnie płacze i krzyczy, samemu rodzicowi byłoby trudno nic nie mówić i pozwolić, aby dziecko samo uspokoiło się i wyciszyło, poprzez słuchanie muzyki z głośników. W rodzicach pojawia się wtedy naturalny odruch, który przemawia za tym, żeby śpiewać. Wówczas z pomocą przychodzi muzyka klasyczna wzbogacona słowami, które rodzic może na tle melodii śpiewać lub zwyczajnie pozwolić, by dzieciątko samo zaczęło uspokajać się pod wpływem słyszanej muzyki.

Wielu rodziców, myśląc że muzyka klasyczna tak dobrze wspiera rozwój dziecka, zostawiają ją na czas snu maluszka. Oczywiście na te pierwsze chwile snu, gdy dziecko zasypia – jest to jak najbardziej wskazane. Później jednak warto wyłączyć muzykę, by maluch spał w kompletnej ciszy.

Przeczytaj też: http://www.parotka.pl/w-jaki-sposob-plastikowe-klocki-rozwijaja-dzieci/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here