Wczesna ciąża nie zawsze jest od razu zidentyfikowana przez kobietę. Na początku bowiem może nie być żadnych objawów książkowych, które sprawiłyby, że poczujemy, że chyba jesteśmy w stanie błogosławionym. Jak więc nie dać się zaskoczyć i zdrowo prowadzić się podczas całej ciąży? Oto kilka porad, które przydadzą się nie tylko paniom w ciąży, ale także wszystkim tym, które planują rozpocząć starania o dziecko.

Wczesna ciąża

Wczesna ciążaWczesna ciąża może być nieodczuwalna, ale jeśli mamy podejrzenie, że mogłyśmy zajść w ciążę, odstawmy od razu alkohol. Jeśli zdarzało się nam wypić wino do kolacji, lub piwo podczas imprezy, to teraz jest ostatnia chwila, aby zupełnie z niego zrezygnować. Alkohol ma bardzo zły wpływ na rozwój dziecka w łonie matki, może powodować szereg zniszczeń w małym organizmie, rozszczepienie wargi, choroby układów, problemy z prawidłowym rozwojem. Bezwzględnie należy odstawić alkohol w postaci płynnej, a także wszelkie artykuły, które mogą zawierać choćby śladowe ilości alkoholu.

Leki a ciąża

Kolejna kwestia, to przyjmowane leki. Jak wiadomo, kobiety w ciąży nie powinny przyjmować wielu lekarstw, gdyż mogą one zaszkodzić płodowi. Należy więc jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i zapytać o to, jakie lekki przyszła mama może brać, a jakie bezwzględnie musi odstawić. Najbezpieczniej zabrać ze sobą na wizytę wszystkie lekarstwa, jakie obecnie znajdują się w naszej apteczce, i z których korzystamy, aby przypadkiem nie pominąć któryś podczas rozmowy z lekarzem.

Rezygnacja z palenia

W kolejnym kroku należy oczywiście zrezygnować z palenia. Nikotyna bowiem bardzo źle wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Jeśli nasz partner pali papierosy, warto z nim o tym porozmawiać, a jeśli nie chce zrezygnować, to chociaż powinien wychodzić z domu przez czas ciąży, aby przyszła mama nie musiała wdychać śmierdzącego dymu, który zagraża jej zdr  ze spokojem do porodu. Mamy jeszcze wiele miesięcy, aby zgromadzić i przeczytać literaturę na ten temat, obejrzeć filmy, porozmawiać ze znajomymi matkami. Warto także zapisać się na zajęcia sportowe dla kobiet w ciąży aby dobrze się rozciągać i być w dobrej kondycji, która na pewno ułatwi w przyszłości poród.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here