Najczęściej diagnozowanym nowotworem u dzieci jest białaczka, która może być przewlekła, limfatyczna, ostra czy też szpikowa. Warto zatem sprawdzić jakie symptomy mogą wskazywać na tą chorobę nowotworową krwi ponieważ im szybciej zostanie podjęte leczenie tym większa jest szansa na przeżycie.

Kilka słów o przyczynach

Białaczka u dzieci - ObjawyMożemy wyróżnić kilka głównych przyczyn, które powodują rozwój białaczki w organizmie. Jedną z nich jest uszkodzenie szpiku dziecka przez promieniowanie jonizujące, które jest wysoce szkodliwe czy też podłoże genetyczne. Jak wiadomo dzieci które urodziły się z zespołem downa są bardziej podatne na zachorowanie na ostrą białaczkę dotyczącą szpiku. Niestety pewne wirusy jak na przykład wirus T-limfotropowy HTLV-2 lub też 1 może się przyczynić do rozwoju ostrej T-komórkowej białaczki limfatycznej.

Rodzaje białaczki, które możemy wyróżnić

Wszystkie białaczki możemy podzielić na przewlekłe oraz ostre. Do ostrych białaczek możemy zaliczyć białaczkę promielocytową (M3), mieloblastyczną bez cech dojrzewania (M1), niezróżnicowane (M0) czy też nielimfoblastyczne (szpikowe). Natomiast do białaczek przewlekłych zaliczamy przewlekłą białaczkę mielomonocytową CMML, szpikową CML oraz limfatyczną CLL.

Białaczka u dzieci – objawy

Niestety objawy dotyczące białaczki są niezbyt specyficzne dlatego często jest ona rozpoznawana z opóźnieniem. Możemy wyróżnić kilka głównych objawów dotyczących białaczki występującej u dzieci jak np. długotrwałe epizody gorączki lub też stanu podgorączkowego, bladość, ból głowy lub też występuje tendencja do siniaczenia. Siniaki w takim przypadku mogą się pojawiać nawet samoistnie lub z powodu lekkiego uderzenia. Warto wtedy udać się do lekarza, który może stwierdzić powiększone węzły chłonne czy też śledzionę i wątrobę.

Badania, które warto przeprowadzić

Jednym z podstawowych badań w takim przypadku jest morfologia krwi z rozmazem. Jeśli wskaże ona na duże prawdopodobieństwo występowania białaczki wykonuje się biopsje szpiku kostnego. Do diagnozowania chorób nowotworowych u dzieci wykorzystuje się również USG czy punkcję lędźwiową.

Leczenie białaczki u dzieci

Leczenie białaczki u dzieciKluczowe znaczenie w wyleczeniu białaczki u dzieci ma wczesne rozpoznanie tej okropnej choroby. Jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy u naszego dziecka należy natychmiastowo wykonać badanie morfologiczne krwi wraz z rozmazem. W przypadku wystąpienia białaczki w wynikach badań wystąpi znacznie podwyższony lub zbytnio obniżony poziom białych krwinek w ogólnym składzie krwi. Po tym badaniu należy przeprowadzić badanie szpiku kostnego aby ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć obecność białaczki. Obecność komórek białaczkowych w szpiku będzie jednoznacznie oznaczała białaczkę. Należy również wykonać szereg badań molekularnych oraz cytogenicznych komórek białaczkowych. Dzięki temu będzie można jasno określić typ białaczki aby efektywnie ją leczyć i zakwalifikować.

Po odpowiednim rozpoznaniu i zakwalifikowaniu pacjenta można przejść do właściwego etapu leczenia. Leczenie białaczki jest bardzo długie, ciężkie i wieloetapowe. Przed samym jego rozpoczęciem należy odpowiednio zaplanować cały ten okres i następnie postępować zgodnie z założonymi celami. Celem głównym jest oczywiście wyleczenie chorego dziecka.

Trzy etapy leczenia białaczki

Leczenie białaczki u dzieci można podzielić na trzy etapy: indukcję remisji, konsolidację remisji oraz tzw. leczenie pokonsolidacyjne. Indukcja remisji to inaczej chemioterapia zastosowana w celu całkowitego usunięcia komórek blastycznych. Może ona trwać do półtora miesiąca czasu. Następnie podczas kilku miesięcy trwa konsolidacja remisji. Polega ona na całkowitym usunięciu choroby resztkowej. W skrócie chodzi o to żeby pozbyć się z organizmu jakichkolwiek resztek komórek nowotworowych. Następnie można przejść do etapu nazwanego leczeniem pokonsolidacyjnym. Polega ono na dalszym utrzymywaniu remisji. Przy okazji jednak należy się skupić na zapobieganiu nawrotom choroby. W trakcie leczenia pacjent ma znacznie obniżoną odporność, dlatego ważna jest konkretna ochrona przed jakimikolwiek infekcjami. Mogą one poważnie zagrozić zdrowiu dziecka. Możliwe jest także przeprowadzenie przeszczepu szpiku. Wszystko zależy od stanu pacjenta. Bardzo ważne jest również odpowiednia dieta podczas tego etapu leczenia, tak aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kalorii oraz witamin i składników mineralnych. Jeśli w ciągu kilku lat nie powrócą objawy choroby można mówić o wyleczeniu dziecka z białaczki.

Istotne w skutecznym wyleczeniu białaczki u dzieci jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Dlatego należy interweniować podczas zauważenia pierwszych objawów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here