Obowiązującą obecnie w większej części świata jednostką miary rozwoju ciąży jest tydzień, a nie jak się powszechnie przyjęło miesiąc. Nie ma w tym nic dziwnego, nie jest to fanaberia lekarzy tylko konieczność wynikająca z szybkiego rozwoju ciąży, szczególnie w jej początkowych etapach.

Lekarze i położne znając tydzień ciąży, są w stanie dokładnie powiedzieć na jakim etapie rozwoju jest płód, a dokładniej mówiąc, na którym etapie powinien być płód i mogą to porównać z obrazem USG.

W ten sposób rozpoznaje się wszelkie odstępstwa od normy, nieprawidłości. Pamiętajmy również, że lekarze liczą czas trwania ciąży od terminu ostatniej miesiączki.

Jak zatem wyglądają poszczególne miesiące ciąży z podziałem na tygodnie?

Miesiące ciąży z podziałem na tygodniePierwszy miesiąc ciąży (od 1 do końca 4 tygodnia). Zapłodniona komórka jajowa intensywnie się dzieli, zagnieżdża w ścianie macicy, tworzy się blastocysta, która następnie dzieli się na dwie części. Zdnej rozwija się dziecko, z drugie łożysko i pępowina.

Drugi miesiąc ciąży (5-9 tydzień). Zaczynają sie formować narządy i układy, serce bije, krew krąży, uwidaczniają się zawiązki kończyn.

Trzeci miesiąc ciąży (9-13 tydzień). Płód ma wszystkie najważniejsze narządy, zaczyna się ruszać, pod koniec tego okresu jego długość od głowy do kości ogonowej to ok 7,5 cm.

Czwarty miesiąc ciąży (14-18 tydzień). Na początku tego miesiąca można już rozpoznać płeć dziecka w trakcie badania USG, dziecko zaczyna słyszeć, ma ukształtowane kończyny, więc dość intensywnie porusza się.

Piąty miesiąc ciąży (19-22 tydzień). W tym okresie ukształtują się zmysły dziecka, potrafi rozpoznać głos mamy, intensywnie rozwija się mózg.

Szósty miesiąc ciąży (23-27 tydzień). Współczesny rozwój medycyny, pozwala na uratowanie dzieci, które urodzą się w tym czasie. Intensywnie rozwijają się płuca, powieki otwierają się, dziecko reaguje na natężenie światła.

Siódmy miesiąc ciąży (28-32 tydzień). Narządy wewnętrzne i zewnętrze nabierają ostatecznych kształtów, dzięki czemu dziecko przypomina już noworodka. Pod koniec tego okresu dziecko przygoowuje się już do porodu, obracając się główką w dół.

Ósmy miesiąc ciąży (33-36 tydzień). Dziecko rośnie, ćwiczy, przez większość czasu śpi. Poród w tym okresie zakończyłby się najprawdopodobniej urodzeniem zdrowego dziecka.

Dziewiąty miesiąc (37-40 tydzień). Dziecko jest już w pełni ukształtowane, do porodu przygotowuje się mama.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here