Poród przedwczesny obejmuje na całym świecie od 4 do 20% wszystkich ciąż. Największy problem stanowi w Afryce oraz w Ameryce Północnej. Ze względu na swoją częstość jest główną przyczyną zachorowań i zgonów noworodków. Prawidłowo mówimy o nim, gdy kobieta urodzi dziecko między 22, a 37 tygodniem ciąży.

Poród przedwczesny

Częstość tego zjawiska wzrasta. Pęd życia i chęć realizacji zawodowej wymusza na kobietach późne macierzyństwo. To z kolei zmusza lekarzy do stosowania technik wspomaganego rozrodu, które indukują powstawanie ciąż mnogich. Kombinacja powyższych czynników stanowi świetny przepis na poród przedwczesny. Ryzyko jest większe u kobiet czarnoskórych, nastoletnich matek oraz kobiet powyżej 40 roku życia. Zanieczyszczone powietrze, stres, praca w pozycji stojącej, a także papierosy i narkotyki, których zażywanie podczas ciąży jest surowo zabronione, także zwiększają jego częstość.

Poród przedwczesnyKonsekwencje nieprawidłowego czasu urodzenia mogą być dla noworodka ogromne. Może on mieć, tuż po urodzeniu, problemy z układem oddechowym, nerwowym, krążenia czy z narządem wzroku. Może także mu dokuczać różnego stopnia niedokrwistość. W dłuższej jednostce czasu dzieci urodzone przedwcześnie doznają mózgowego porażenia dziecięcego, ich rozwój psychiczny oraz ruchowy jest opóźniony, mają także problemy ze słuchem oraz wzrokiem.

Ciąża, której zagraża poród przedwczesny prowadzona jest w ośrodku II lub III stopnia. Bardzo ważna jest prewencja, nie tylko leczenie końcowe. Wczesne wykrycie zaburzeń u matki pozwala zminimalizować lub całkowicie wyeliminować zagrożenie porodem przedwczesnym. Jest to tak zwane leczenie przyczynowe, które jest celem terapii każdej choroby w medycynie.

Poród przedwczesny to problem, z którym zmaga się cały świat. Donoszony noworodek, urodzony o czasie ma dużo większą szansę przeżycia oraz prawidłowego rozwoju od wcześniaka. Wyeliminowanie czynników ryzyka zależnych od matki, nie stosowanie używek, uprawianie sportu, ruch na świeżym powietrzu, a w końcu prawidłowy i merytoryczny kontakt z lekarzem prowadzącym potrafią znacząco zmniejszyć jego ryzyko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here