Ciąża to piękny i specyficzny moment w życiu każdej kobiety. Ciążę można podzielić na kilka etapów, które różnią się od siebie poszczególnymi cechami charakterystycznymi. Ogólnie ciążą dzielona jest najczęściej na tygodnie oraz trymestry.

Pierwszy trymestr

Pierwszy trymestr charakteryzuje się kilkoma nieprzyjemnymi objawami. Kobieta w tym okresie ciąży uskarża się na notoryczne mdłości oraz wymioty. W tym okresie kształtują się wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne dziecka, wtedy też zaczyna bić serce. Ok 12 tygodnia dziecko zaczyna przybierać ludzką postać, wtedy też jest możliwe określenie płci dziecka, jeśli tylko odpowiednio ułoży się do badania.

Drugi trymestr

Drugi trymest ciąży uznawany jest za najprzyjemniejszy z punktu widzenia kobiety, ponieważ wtedy dochodzi do poprawy jej samopoczucia. Znikają lub ograniczeniu ulegają dolegliwości pojawiające się w pierwszym trymestrze. W drugim trymestrze zmniejsza się wydatnie ryzyko poronienia. To okres wykształcania się zmysłów dziecka, zaczyna odczuwać smak, reaguje na światło. Wtedy też powstają struny głosowe, zaczyna otwierać oczy. To okres ciągłego wzrostu narządów wewnętrznych.

Trzeci trymestr

Etapy ciążyW trzecim trymestrze kobieta może zacząć narzekać na bóle pleców oraz skurcze łydek. Niestety, wtedy też mogą pojawić się żylaki oraz puchnąć nogi. W okresie trzeciego trymestru dziecko zaczyna się intensywnie rozwijać, zaczyna swoją postacią przypominać noworodka. Mózg zaczyna się intensywnie rozwijać. Dziecko zaczyna być coraz większe, dlatego jego ruchliwość staje się bardziej ograniczona.

Ostatni miesiąc

W ostatnim miesiącu ciąży dziecko jest już w pełni ukształtowane i rozwinięte. Nic nie stoi mu na przeszkodzie, aby wyjść na światło dzienne, dlatego kobieta powinna być przygotowana na poród dosłownie w każdej chwili. Wtedy też zanika systematycznie maź płodowa. Meszek na skórze jest widoczny jedynie w śladowych ilościach. Płuca dziecka są na tyle wykształcone, że bez trudu może podjąć próbę samodzielnego oddychania. Kości czaszki są jednak jeszcze nie zrośnięte.

Poszczególne etapy ciąży wiążą się z wielkim wysiłkiem ze strony kobiety

Jest ona narażona na wiele dolegliwości oraz złe samopoczucie, dlatego ważne jest zapewnienie jej odpowiedniej opieki zdrowotnej. Regularne badania pozwalają na kontrolę rozwoju dziecka w poszczególnych fazach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here