Rola zabawy w życiu każdego dziecka jest nieoceniona. Niesie ona za sobą całe mnóstwo korzyści dla ogólnie pojętego rozwoju. Warto postawić na kreatywne zabawy dla dzieci, które są nie tylko przyjemne i ciekawe, ale pozwalają zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności!

Czym jest zabawa i jaką rolę pełni?

Każdy z nas to wie, ale czy na pewno? Jeśli nieco zgłębimy temat od strony teoretycznej, uświadomimy sobie, jak niezmiernie ważna jest zabawa dla rozwijającego się dziecka.

Zabawa to nic innego jak zjawisko społeczne, bowiem kształtuje się ona w wyniku działalności dziecka oraz jego otoczenia i odzwierciedla poznawaną przez dziecko rzeczywistość. Istnieje wiele rodzajów zabaw, np. indywidualne, zbiorowe i zespołowe. Pod względem treści najogólniej możemy podzielić zabawy m.in. na: konstrukcyjne, ruchowe, tematyczne, manipulacyjne, dydaktyczne.

Śmiało możemy stwierdzić, że zabawy dla dzieci są również jedną z form uczenia się, bo dzięki różnego rodzaju aktywnościom dziecko poznaje otaczający je świat i zgłębia zasady jego działania. Ponadto zabawa rozwija kreatywność, pomysłowość, wychowuje, rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe, w prosty i przyjemny sposób uczy, że obowiązują zasady i granice, których należy przestrzegać. Ponadto uczy współdziałania, zdrowej rywalizacji, wspiera ogólnie pojętą socjalizację dziecka.

Warto angażować malucha w kreatywne zabawy dla dzieci, które pobudzają myślenie i wyobraźnię, pozwalają dziecku przejąć inicjatywę, uczyć się zaradności, rozwijać spostrzegawczość, pracować nad skupieniem uwagi. Oto kilka przykładów zabaw, które z pewnością posiadają te cechy!

Eksperymenty w domowym zaciszu

Tego typu zabawy dla dzieci jak domowe eksperymenty to coś, co ma szansę zyskać zainteresowanie i zaangażować nie tylko dzieci, ale również rodziców. Istnieje wiele pomysłów na doświadczenia w domu, jak chociażby samodzielne przygotowanie masy solnej, hodowla kryształów z soli, robienie wulkanu czy sztucznego śniegu.

Do większości prostych eksperymentów nie potrzeba drogich i trudno dostępnych materiałów. Świetną zabawę mogą nam zapewnić produkty, które mamy pod ręką, jak np. pianka do golenia i soda oczyszczona (na sztuczny śnieg) czy najzwyklejsza sól kuchenna i woda (do hodowli kryształów, dodatkowo możemy użyć barwników spożywczych, by zabarwić wodę).

Poszukiwanie skarbu

Wszelkiego rodzaju gry i zabawy detektywistyczne rozwijają wyobraźnię i mocno angażują myślenie. Oczywiście rodzaj zagadek należy dostosować do wieku dziecka. Możemy bawić się z dzieckiem chociażby w poszukiwanie skarbu (którym będzie np. słodki drobiazg czy mały upominek dla dziecka), chowając go w domu lub ogrodzie i pozostawiając różne tropy oraz zagadki, których rozwiązanie będzie przybliżać do celu.

Tego typu aktywności możemy dowolnie aranżować, za każdym razem wymyślając coś nowego i podnosząc poziom trudności, gdy dziecko będzie sobie radzić coraz lepiej. Istnieje ponadto wiele gotowych, bardzo ciekawych gier planszowych o tematyce detektywistycznej.

Domowe dzieła sztuki

Takie zabawy dla dzieci jak np. malowanie na szkle (możemy np. zabezpieczyć odpowiednio podłogę i ramy okna, i pozwolić dziecku malować na szybie), tworzenie obrazów z suchych pasteli, wyszywanie, szydełkowanie, robienie biżuterii czy różnych ozdób na święta to aktywności, które wspaniale ćwiczą motorykę małą, ale nie tylko. Wszystkie zajęcia, które wymagają precyzji, ćwiczą też m.in. cierpliwość i skupienie uwagi.

Istnieje wiele pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci, które wcale nie wymagają wielkich przygotowań i środków, a wspierają dziecięcy rozwój i zapewniają atrakcje na wiele godzin!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here