Pracownice w ciąży to grupa zawodowa, która może korzystać z licznych przywilejów. Przede wszystkim istnieją znaczne ograniczenia w ich zwolnieniu z pracy, co czyni zadość społecznemu poczuciu sprawiedliwości. Zaznacza się, że kobietom w ciąży niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza socjalnego, ponieważ to od nich zależy przyszłość naszego systemu emerytalnego. Dlatego państwo polskie aktywnie wspiera politykę prorodzinną i sprawia, że żadna z przyszłych matek nie musi martwić się o swój byt w sytuacji, gdy pozostaje w stosunku pracy.

Ciąża a umowa na czas określony

Ciąża a umowa na czas określonyTrzeba jednak pamiętać, że pełna ochrona przysługuje jedynie osobą, które zatrudnione są na czas nieokreślony. Kwestia jest niezwykle złożona w sytuacji, gdy pracownica zatrudniona jest na kontrakt terminowy. Gdy ciąża a umowa na czas określony idą ze sobą w parze, niezbędne jest dokładne określenie granic, w których pracodawca dowiedział się o tym, że jego pracownica zostanie matką. Jeżeli doszło do tego jeszcze przed trzecim miesiącem ciąży, jest on uprawniony do rozwiązania umowy o pracę bez najmniejszych konsekwencji po swojej stronie. Jest to regulacja, która w znaczący sposób ogranicza ich prawa, jednak w obecnym stanie prawnym nie można zbyt wiele zrobić w tym kierunku. Jedyna nadzieja tkwi w tym, że kobieta była zrzeszona w związkach zawodowych. Przy takiej ewentualności niezbędne jest uzyskanie opinii organizacji, która nie jest jednak dla pracodawcy wiążąca.

Inaczej wygląda sytuacja kobiety, która powiedziała swojemu pracodawcy o ciąży po tym, jak dziecko jest obecne w jej ciele przez dłużej niż trzy miesiące. Wówczas pracodawca nie ma fizycznej możliwości rozwiązania umowy o pracę. Istnieje również szczególny przepis, który stawia młode matki w korzystnej sytuacji. Otóż w przypadku, gdy umowa uległaby wygaśnięciu jeszcze przed dniem porodu, podlega ona ustawowemu przedłużeniu właśnie do tego momentu. Trzeba przyznać, że jest to bardzo poważna gwarancja, która sprawia, że kobiety mogą czuć się spokojne o swoją sytuację bytową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here