Ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów każdego rodzica. Wyczekiwanie przez 9 miesięcy na dziecko, to długi czas, który ciągnie się w nieskończoność. Tradycyjnie ciąża dzieli się na trzy trymestry. W każdym z nich dopadają nas inne dolegliwości, możemy się borykać z różnymi problemami, a także obowiązują nas inne badania. W czasie trymestrów dochodzi do rożnych zmian w naszym organizmie.

Pierwszy trymestr – Organizm daje o sobie znać

Pierwszy trymestr ciąży rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiączki i trwa do końca 13 tygodnia. W tym czasie często występują nudności, niekoniecznie rano. Powiększają się piersi, które są bardzo delikatne i wrażliwe. Dodatkowo pijemy bardzo dużo, oraz odczuwamy potrzebę częstego oddawania moczu. Organizm szybciej się męczy, jesteśmy senni, zmęczeni, znużeni, osłabieni. Często zdarza się także, że odczuwamy zawroty głowy, a nawet duszności. W niektórych przypadkach kobiet występują kruche i łamliwe włosy, jak i paznokcie, a także problemy z cerą. Pamiętajmy o zdrowym i odpowiednim odżywianiu się, a także wypiciu co najmniej 2 litrów wody. Odstawmy używki i inne, szkodliwe substancje, a także zbędne leki, które mogą zaszkodzić dziecku. Pamiętajmy, by w razie jakichkolwiek krwawień, bóli, od razu zwrócić się do lekarza, ponieważ w tym czasie łatwo i najczęściej dochodzi do poronień.

Drugi trymestr – Pierwsze ruchy dziecka

Drugi trymestr obejmuje 14 tydzień aż do końca 26 tygodnia. W tym czasie będziemy czuć się już lepiej, spokojniej. Możemy zacząć odczuwać ruchy dziecka, dlatego nie zapominajmy o nim i rozmawiajmy z nim, dotykajmy, głaszczmy. W drugim trymestrze łatwo i szybko nabywa się różne infekcje dróg moczowych, dlatego nie bagatelizujmy jakichkolwiek objawów. Często mogą dopadać nas zaparcia, a na nogach pojawić mogą się żylaki. Brzuch zacznie nam pomału rosnąć, co wiązać może się z powstawaniem rozstępów i blizn, nawet na pośladkach, udach, piersiach, nie tylko na brzuchach. Niektóre kobiety odczuwają bóle w okolicy miednicy, kręgosłupa, podbrzusza.

Trzeci trymestr – Ostatnia prosta

Trzeci trymestr obowiązuje od 27 tygodnia do końca. To czas, w którym kobieta czuje się bardzo zmęczona, odczuwa różne bóle, dolegliwości mogą się nasilać, a także czujemy się bardzo duże ciałem. Mogą dokuczać skurcze, bezsenność, potliwość, nadwrażliwość. W tym czasie można nabyć cukrzycy, która nie jest bezpieczna dla organizmu. Dlatego powinniśmy uważać na to co jemy. piersi znacznie nabrzmiewają, a także może wyciekać już mleko. Konieczne jest obserwowanie różnych obrzęków, infekcji, które mogą mieć wpływ na zdrowy i prawidłowy poród. Przez całą ciąże nie zapominajmy o odpowiednich dawkach witamin, które są niezbędne do odpowiedniego i zdrowego rozwoju płodu, dziecka. Przebieg porodu dla każdej kobiety odbywa się inaczej. Raz trwa krócej, raz dłużej, z komplikacjami, lub bez.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here