Jedną z pierwszych umiejętności, której dziecko uczy się w szkole podstawowej w ramach zajęć zintegrowanych jest poprawne pisanie. Jest to bardzo ważna rzecz w kontekście późniejszego życia, a błędy wyuczone za młody czasami pokutują nawet jeszcze w latach dorosłych. Nie należy więc lekceważyć tej podstawowej umiejętności i zwracać uwagę, aby dziecko pilnie uczyło się literek i pisowni konkretnych słów.

Ortografia dla dzieci

Ta ostatnia rzecz jest szczególnie ważna, ponieważ ortografia dla dzieci bardzo często jest trudna. Mimo, że na lekcjach języka polskiego w szkołach podstawowych i gimnazjach przeprowadzane są cykliczne dyktanda, nadal spora część uczniów formułuje zdania z błędami i ma ogromne problemy z zapamiętaniem polskich reguł językowych. Oczywiście w wieku szkolnych można odpuści jeden czy drugi błąd ortograficzny, natomiast problem pojawia się w dorosłości, kiedy uczynienie jakiejkolwiek pomyłki w pisaniu może uchodzić za ogromne faux pas.

Ortografia dla dzieciWiele rodziców zastanawia się w jaki sposób nauczyć swoje dzieci ortografii, aby zaliczały dyktanda na wysokie oceny oraz nie miały w tym aspekcie problemów w przyszłości. Odpowiedź jest dosyć prosta – wystarczy dać dziecku książkę. Zdecydowanie mniej błędów ortograficznych popełniają osoby, które regularnie czytają, a więc, co dosyć oczywiste, mają stały kontakt ze słowem pisanym. Czytanie nie jest jak widać tylko umiejętnością rozwijającą kreatywność i wyobraźnię, ale także swego rodzaju utylitarną czynnością w kontekście edukacji wczesnoszkolnej.

Dla dzieci, które są wyjątkowo oporne na czytanie książek powstały jednak odpowiednie publikacje zawierające swego rodzaju zbiory dyktand. Wówczas uczniowie mogą sprawdzać się pisząc odpowiednie teksty, które potem mogą zostać sprawdzone przez rodziców, starsze rodzeństwo lub inne osoby. Obcowanie z wyrazami zawierającymi trudności ortograficzne jest bowiem jedyną szansą, aby się ich nauczyć – innej z oczywistych względów nie ma. Istnieją rozmaite zasady i reguły wpajane w szkole, ale najlepszą formą jest opanowanie wzrokowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here