Sprawowanie opieki nad osobami chorymi obłożnie oraz starszymi, niesamodzielnymi, które zmagają się z problemem nietrzymania moczu, jest trudnym zadaniem dla opiekunów. To ogromne wyzwanie zarówno pod względem fizycznym i psychicznym – zwłaszcza, gdy dotyczy ludzi bliskich, jak dziadkowie, rodzice czy współmałżonek. Jak odnaleźć się w roli opiekuna? Jak radzić sobie na co dzień?

Pomoc psychologiczna

Przyznanie tego, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest dla nas trudna, czy wręcz przerasta nas, to nie powód do wstydu. Nie jest to też przejaw słabej psychiki. Wręcz przeciwnie! To oznaka dojrzałości i świadomości tego, jaka odpowiedzialność na nas spoczywa – za siebie i za bliskich, którzy zostali powierzeni naszej opiece.

Kiedy więc ciężko nam odnaleźć się w nowej roli opiekuna, nawet jeśli organizacyjnie dajemy radę, warto porozmawiać ze specjalistą. Psycholog czy psychiatra nie jest od tego, aby mówić nam, co mamy robić. Ma on za zadanie pomóc nam zrozumieć, co czujemy i dlaczego tak się dzieje. Rozumiejąc emocje, jakie w nas tkwią, będziemy w stanie łatwiej się z nimi uporać, zyskać motywację i podjąć efektywne działania mające na celu polepszenie sytuacji.

Pomoc profesjonalnego opiekuna

Jeśli cała opieka nad bliską osobą spada na nas, bo z różnych powodów nie możemy liczyć na wsparcie rodziny, warto poszukać pomocy z zewnątrz. Profesjonalna pielęgniarka czy opiekunka medyczna nie musi przychodzić na wiele godzin. Niekiedy wystarczy zaledwie godzina lub dwie dziennie, abyśmy mogli zatroszczyć się w tym czasie o swoje sprawy i odpocząć psychicznie.

Zakres opieki należy ustalić indywidualnie, na pewno jednak powinny w niego wchodzić czynności higieniczne i pielęgnacyjne, jak np. kąpiel chorego, zmiana produktów chłonnych, ewentualnie przebieranie pościeli, itp.

Kwestie finansowe

Zarówno wynajęcie profesjonalnego opiekuna, jak i zakup produktów chłonnych, takich jak np. pampersy dla dorosłych, podkłady na łóżko, wiąże się ze sporymi wydatkami. Warto zatem wiedzieć, że istnieją sposoby na realne obniżenie miesięcznych kosztów. Jakie?

Po pierwsze możemy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam, po przedstawieniu swojej sytuacji, uzyskamy informacje o możliwych formach udzielenia pomocy. Możemy np. złożyć wniosek o pomoc pielęgniarki środowiskowej. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie, uzyskamy pomoc za darmo lub za dosłownie symboliczną opłatą w porównaniu z tym, co musielibyśmy zapłacić, wynajmując kogoś do pomocy prywatnie.

Ponadto możemy udać się o lekarza i poprosić o wystawienie zlecenia na środki chłonne. Może to być nawet lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, o ile ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wówczas każdego miesiąca będzie nam przysługiwał zakup takich produktów jak pampersy dla dorosłych, bielizna chłonna czy podkłady w znacznie niższej cenie niż za pełną odpłatnością.

Produkty higieniczne, które warto mieć

W przypadku opieki nad osobami zmagającymi się z NTM należy zadbać przede wszystkim o wysokiej jakości produkty chłonne, jak wspomniane już pampersy dla dorosłych, bielizna chłonna czy pieluchomajtki i podkłady. Dzięki nim zarówno komfort chorego, jak i komfort naszej pracy będzie zdecydowanie większy.

Dobrej jakości produkty pozwolą na zachowanie czystości i suchości skóry na dłużej, zachowując ją tym samym w dobrym stanie i nie generując podrażnień. Zmniejszą też prawdopodobieństwo incydentów z przeciekaniem, a co za tym idzie – zapobiegną konieczności częstej zmiany odzieży i pościeli, które to czynności mogą być trudne i uciążliwe zarówno dla chorego, jak i opiekuna.

Opieka nad osobami starszymi i chorymi, zwłaszcza tymi, które kochamy i szanujemy, jest niewątpliwie trudnym zadaniem. Może je sobie jednak bardzo ułatwić, sięgając po proste i skutecznie rozwiązania, jak choćby wyżej wymienione. Dzięki temu codzienna opieka będzie łatwiejsza i mniej obciążająca psychicznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here