3 rzeczy, które warto wiedzieć o rzepach pasmanteryjnych

0
1341

Prawdopodobnie każdy miał w swoim życiu chociaż jedną parę butów na rzepy. Z wygodnego zapięcia korzysta również wiele osób, które często mierzą sobie ciśnienie. Okazuje się jednak, że rzepy nie tylko mają o wiele więcej zastosowań, ale także mogą pochwalić się dość ciekawą historią. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o rzepach pasmanteryjnych.

Historia rzepów pasmanteryjnych

Historia zna wiele wynalazków, które powstały w wyniku obserwacji natury. Do tej właśnie kategorii należą tak wszechobecne w dzisiejszych czasach rzepy pasmanteryjne. George de Mestral, szwajcarski inżynier, pewnego dnia w 1941 roku wrócił z polowania, a jego uwagę przykuły owocostany łopianu przyczepione do jego ubrań oraz sierści psa. Mężczyzna zabrał je ze sobą do domu i dokładnie zbadał pod mikroskopem. To właśnie zainspirowało go do stworzenia popularnych rzepów.

Jak to jednak zazwyczaj bywa, jego pomysł początkowo nie spotkał się z aprobatą. Nawet w ówczesnym centrum włókienniczym w mieście Lyon, trudno było mu przekonać liderów branży do nietypowego zapięcia. Przygotowanie ostatecznej wersji zajęło Mestralowi aż 10 lat i dlatego dopiero w 1951 roku opatentował swój wynalazek. W ciągu kilku kolejnych lat otworzył sklepy na terenie wielu krajów europejskich, a także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Rzepy Velcro, czyli firmy Mestrala, były nawet częścią odzieży astronautów, którzy jako pierwsi wylądowali na Księżycu!

Rzepy – gdzie można je obecnie spotkać?

Początkowo rzepy stosowano przede wszystkim w ubraniach. Obecnie ten rodzaj zapięcia można spotkać przede wszystkim w odzieży sportowej oraz podróżniczej. Dokładne zapięcie mankietów kurtki chroni przed wilgocią oraz wiatrem, co ma ogromne znaczenie podczas biegania czy też wypraw górskich.

Rzepy pasmanteryjne trafiły również do branży obuwniczej. Są idealnym rozwiązaniem dla rodziców dzieci, które nie potrafią  jeszcze samodzielnie zawiązywać butów. Tego typu zapięcie można spotkać również w butach dla starszych osób, którym ze względów zdrowotnych np. reumatyzmu sznurowanie może sprawiać spore problemy.

To jednak nie koniec! Osoby, które samodzielnie szyją sobie zasłony oraz firany również często korzystają z pomocy rzepów. Takie zapięcie pojawia się ponadto w plecakach, torbach, zabawkach, a nawet wałkach do włosów. Ciekawym pomysłem może być wykorzystanie rzepów pasmanteryjnych do zawieszenia w szafie specjalnych organizerów. Rzepy są również używane jako specjalne opaski do spinania kabli. Powstały nawet specjalne produkty do mocowania dekoracji na ścianach oraz meblach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here