Zdrowa i zrównoważona dieta to podstawa dobrego samopoczucia w każdym momencie naszego życia, niezależnie od okoliczności. Podczas antybiotykoterapii przemyślany, zbilansowany jadłospis jest jednak szczególnie ważny – wspiera bowiem i wzmacnia organizm, przyspieszając powrót do pełni sił. Co jeść przy antybiotyku, by czuć się dobrze, lekko i pewnie? Oto kilka wskazówek, jak powinna wyglądać dieta przy antybiotykoterapii.
Po pierwsze – probiotyki
By wspomagać mikroflorę bakteryjną jelitwarto włączać do swojej diety produkty bogate w naturalne probiotyki. Takie „dobre bakterie” znajdziemy przede wszystkim w produktach fermentowanych: w kiszonych ogórkach i kapuście (także w popularnej ostatnio koreańskiej kapuście kimchi) oraz w jogurtach, kefirach i maślance. Należy jednak pamiętać, że produkty mleczne mogą wchodzić w interakcje z niektórymi antybiotykami – jeśli masz wątpliwości czy podczas antybiotykoterapii możesz spożywać produkty mleczne porozmawiaj na ten temat z lekarzem lub farmaceutą.
Dodatkowym wsparciem, po które warto sięgnąć, są też preparaty w tabletkach i w kroplach zawierające przebadane szczepy bakterii probiotycznych. Kiedy przyjmować probiotyk – przed czy po antybiotyku? Optymalnie: około 2-3 godzin po zażyciu antybiotyku.
Po drugie – lekkostrawna, odżywcza dieta
Organizm, który z pomocą antybiotyku zmaga się z infekcją bakteryjną, wymaga naszego wsparcia, ale i… wyrozumiałości. Nie warto w tym czasie dokładać mu kolejnych wyzwań, które mogłyby dodatkowo go obciążać. Dlatego też dieta przy antybiotykoterapii powinna być przede wszystkim lekkostrawna i pożywna, by układ trawienny mógł funkcjonować harmonijnie i bez przeszkód.
Co jeść przy antybiotyku?
- pierś z kurczaka, ryby i warzywa gotowane na parze z ziołami i z niewielką ilością soli – lekkostrawne i pełne składników odżywczych
- lekkie i delikatne warzywne zupy – np. kremowa zupa z brokułu z dodatkiem bogatych w cenne substancje odżywcze prażonych pestek dyni czy słonecznika
- w charakterze przekąski: orzechy, suszone owoce, pestki słonecznika
Czego lepiej unikać w diecie?
- ciężkostrawne, tłuste potrawy mięsne: steki, burgery, pieczenie
- wszelkiego rodzaju fast foody: frytki, hot-dogi, hamburgery itp.
- niezdrowe przekąski: chipsy, paluszki słone, słodycze
- potrawy smażone i grillowane
- dania z dużą ilością makaronu i sera, np. zapiekanki makaronowe czy pizza
Zastanawiając się, co jeść przy antybiotyku, warto zresztą bacznie przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i dokładnie je przeanalizować. Pewne zmiany – np., więcej witamin i lekkich potraw, mniej żywności wysoko przetworzonej – dobrze będzie wprowadzić do diety na stałe. Mogą się one przyczynić do ogólnego polepszenia Twojego stanu zdrowia.
Artykuł sponsorowany.