Naturalne jest, że dzieci są żywiołowe, głośne i rozbrykane. Mają niesamowitą energię. Muszą się wybiegać i wyszaleć. Taka jest natura dziecka. Dziecko uczy się przez zabawę. W ten sposób zdobywa wiedzę o sobie, swoich możliwościach. Poznaje otaczający je świat. Uczy się go. Słysząc mamy, które zastanawiają się jaki jest sposób na trudne dziecko zawsze zastanawiam się co to znaczy? Jakie to jest trudne dziecko?

Sposób na trudne dziecko

Czy my, jako matki, czasami zastanawiamy się, co chcemy osiągnąć temperując nasze dziecko? Czy chcemy wychować śmiałego, znającego swoją wartość człowieka? Czy maszynę, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Mówiła „proszę”, „dziękuję”, „tak mamo”.

Sposób na trudne dzieckoZastanówmy się tylko na jednym, ale bardzo charakterystycznym przykładzie. Teraz jest idealny czas sprawdzianu dla naszych dzieci. Idą święta. Spotkanie rodzinne będzie goniło kolejne spotkanie rodzinne. Jest to idealny moment, by pochwalić się swoimi pociechami. Co robimy w święta? Pakujemy swoje dzieci w odświętne ubranka. Często niewygodne. Rajstopki, które za żadne skarby świata, nie chcą siedzieć na pupie, tylko się ściągają. Spódniczki, które podwijają się przy każdym ruchu. Oczywiście dzieci mają się nie wybrudzić. To jeszcze nic. Teraz nastąpi najgorsze.

Spotkanie z ukochanymi ciociami, które dziecko widziało w czasie ostatnich świąt. W percepcji dziecka są to całe wieki. Ciocie rzucają się na swoją ofiarę i zaczynają ją cmokać z każdej strony, przytulać i pytać o wierszyk, którego maleństwo się ostatnio nauczyło. Przecież dla każdego dziecka taka sytuacja to horror. Jak my byśmy się czuli, gdyby prawie obcy ludzie zaczęli się na nas rzucać i przytulać nas. Założę się, że niejedno z nas zachowałoby się agresywnie walcząc o swoje prawa. Dlaczego dzieci traktujemy inaczej? Dlaczego dziecku nie należy się szacunek?

Przykład, który podałam jest bardzo często zdarzającą się sytuacją, żeby nie powiedzieć nagminnie. Czy tego chcemy dla naszych dzieci? Czy naprawdę musimy znaleźć sposób na trudne dziecko, by zachowywało się właściwie? Może w obronie dziecka powinnyśmy zastanowić się, jaki znaleźć sposób na trudną ciocie, która nie szanuje uczuć naszego dziecka?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here