Pierwsze symptomy ciąży, jakie wysyła do nas nasz organizm można zauważyć już 10 dni od zapłodnienia. Wiele kobiet jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie to symptomy i kiedy faktycznie wziąć pod uwagę możliwość ciąży, a kiedy ją wyeliminować. Przyszłe mamy mogą zaobserwować wiele zmian w swoim ciele, a także zachowaniu, jednak niektóre objawy towarzyszące wczesnej ciąży, mogą również występować np. przy zwykłym zatruciu pokarmowym lub przeziębieniu, dlatego jeżeli podejrzewasz że jesteś w ciąży, zawsze warto udać się do lekarza bądź wykonać test, aby być pewną.
Początek ciąży – objawy
Pierwszym objawem ciąży może być wieczne zmęczenie. Nie masz na nic siły i jesteś wiecznie śpiąca, zmęczenie jest większe niż po zwykłym wysiłku. To oczywisty objaw –Twoje ciało przygotowuje się do duży zmian jakie niesie za sobą ciąża i poród, dlatego warto pozwolić sobie na relaks i odpoczynek, aby organizm mógł się zregenerować.
Zmiany w czasie trwania ”błogosławionego stanu” możesz również zauważyć w swoim zachowaniu. Ciągłe wahania nastroju są bardzo popularne w pierwszych tygodniach ciąży i często mylone z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, ponieważ wiele kobiet przed okresem odczuwa bardzo podobne objawy. Raz jesteś rozdrażniona, wszystko Cię denerwuje, a chwile później śmiejesz się sama nie wiedząc z czego. To typowe zachowanie w te ”kobiece dni”.
Opóźnienie okresu
Jednak kiedy ten stan utrzymuje się dłużej, a okres się spóźnia, w Twojej głowie pojawia się jedna myśl – CIĄŻA. No właśnie. Zanik okresu to kolejny (i chyba najpopularniejszy) objaw tego, że w Twoim organizmie rozwija się nowe życie. Nie zawsze jednak brak okresu równa się stuprocentowej ciąży. Na Twój cykl miesiączkowy wpływa bowiem bardzo wiele innych czynników. Zwykłe przeziębienie, zażywanie różnych lekarstw, zmiana klimatu bądź nawet zwykły stres może wpłynąć na Twój cykl miesiączkowy. Jeżeli jednak okres się spóźnia od wielu dni, warto zawsze upewnić się czy faktycznie nie jesteś w ciąży.
Krwawienie
Krwawienie – i nie chodzi tu konkretnie o krwawienie miesiączkowe, ale o ogólne zwiększenie obiegu krwi w Twoim organizmie, które może skutkować krwawieniem np. z nosa. Obieg krwi w czasie ciąży zwiększa się do około 50% – jak widzisz to dość sporo. Może to powodować osłabienie oraz zawroty głowy, które są dość popularne w pierwszych tygodniach ciąży. Możesz również spodziewać się „porannych mdłości”, które niekoniecznie zawsze pozostają „poranne”, a mogą towarzyszyć Ci przez całą dobę. Początek ciąży niesie za sobą wiele objawów. Warto zawsze jednak skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć lub potwierdzić ciążę.