Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety – zwłaszcza wtedy, gdy ma zostać mamą po raz pierwszy. Nie pozostaje ona jednak bez wpływu na organizm. Bardzo częstą przypadłością jest wypadanie włosów po ciąży. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to powód do niepokoju? Czy można temu zapobiec?
Czy kobiety w ciąży naprawdę pięknieją?
Wiele przyszłych mam na pewno niejednokrotnie słyszało rozmaite komplementy. „Ciąża Ci służy, wyglądasz pięknie” – to jeden z najczęstszych. Czy to tylko uprzejmości ze strony bliskich, by podnieć ciężarną na duchu, gdy sama widzi, że przybiera na wadze i niekoniecznie dobrze czuje się w stanie błogosławionym? Otóż, nie!
Kobiety w ciąży rzeczywiście stają się piękniejsze. Ich skóra jest gładsza, paznokcie mocniejsze, włosy zachwycają objętością. Nie są to żadne czary. Odpowiadają za to hormony. W czasie ciąży dochodzi m.in. do wzrostu estrogenów. To właśnie one powodują, że przyszłe mamy mają wspaniałe włosy – zdrowe, lśniące, niezwykle gęste.
Dzieje się tak, ponieważ hormony te zachowują większość włosów w pierwszej fazie ich rozwoju, tzn. kiedy rosną. Powinny one następnie przygotować się do wypadnięcia i obumrzeć – to zupełnie naturalny cykl. Ale tak się nie dzieje (stąd tak dużo włosów). To stanie się dopiero później, gdy poziom estrogenów ulegnie obniżeniu, czyli po porodzie.
Wypadanie włosów po ciąży – naturalne zjawisko?
Wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem naturalnym – oczywiście do pewnego stopnia. Jak zostało już nadmienione, gdy poziom estrogenów wraca do normy, te „nie utrzymują” dalej na swoim miejscu włosów, które już dawno powinny wypaść. W konsekwencji można odnieść wrażenie, że włosy wypadają w nadmiernej ilości. Jest to jednak sytuacja przejściowa. Świeżo upieczona mama nie powinna też stracić na tyle włosów, by jej fryzura była rzadsza niż przed ciążą.
Rzecz jasna wypadanie włosów po ciąży może też mieć związek z innymi czynnikami. Dlatego – choć nie należy się tym nadmiernie przejmować – warto bacznie obserwować rozwój sytuacji. Osłabienie włosów i w konsekwencji ich wypadanie może być spowodowane m.in. niedoborem witamin i minerałów (o niedobór nietrudno w czasie ciąży i karmienia) czy rozregulowaniem pracy tarczycy. Jeśli więc poza wypadaniem włosów w nadmiarze niepokoją inne dolegliwości, trzeba zasięgnąć porady lekarza i jeśli specjalista tak zadecyduje, wykonać podstawowe badania.
Czy można zapobiec wypadaniu włosów po ciąży?
Tutaj odpowiedź może nie być satysfakcjonująca dla świeżo upieczonych mam, bowiem raczej procesu tego nie da się powstrzymać. Włosy, które zostały z przyszłą mamą w okresie ciąży na dłużej, pozwalając tym samym na cieszenie się bujną czuprynką (a powinny już dawno obumrzeć), muszą w końcu wypaść.
Istnieje natomiast wiele skutecznych i przy tym naturalnych sposobów na wzmocnienie włosów i nadanie im blasku oraz objętości. Przede wszystkim należy postawić na zbilansowaną dietę, bogatą w cenne witaminy i minerały. Warto też sięgać po naturalne środki do włosów pod postacią płukanek, maseczek czy olejków. Należą do nich m.in. pokrzywa, skrzyp polny (można przygotować z nich płukankę i wcierkę) czy olej z pestek dyni.