Mieszkając w większym mieście, na pewno w naszej okolicy jest jakiś plac zabaw. Są one w pobliżu niemal każdego blokowiska czy osiedla mieszkaniowego. Nic dziwnego, że powstaje ich coraz więcej, ponieważ dzieci na placu zabaw naprawdę chętnie spędzają czas. Już prosty, niezbyt rozbudowany plac zapewni dziecku masę atrakcji. Wystarczy zjeżdżalnia, piaskownica i huśtawka, a dziecko będzie zadowolone. Jeżeli jeszcze będzie się mogło bawić czy to z rodzicami, czy ze swoimi rówieśnikami, nie będzie chciało stamtąd odchodzić. Warto jednak być wyczulonym na różne zagrożenia jakie mogą spotkać nasze dziecko na placu zabaw. Inną ciekawą opcją na zapewnienie dziecku atrakcji jest również zbudowanie przydomowego placu zabaw. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużym ogrodem to naprawdę warto podjąć się takiego przedsięwzięcia.

Dzieci na placu zabaw

dzieci na placu zabawKiedy nasze dziecko jest jeszcze stosunkowo małe, bezwzględnie nie powinniśmy go puszczać samemu na taki plac zabaw, nawet jeżeli mamy na niego widok z okna mieszkania. Bo co z tego, że nawet zauważylibyśmy jakąś niebezpieczną sytuację, skoro nie moglibyśmy jej zapobiec, ponieważ nie zdążylibyśmy zareagować. Na plac zabaw koniecznie chodźmy razem z dzieckiem. Nie musimy oczywiście się tam z nim bawić, chociaż dziecku na pewno byłoby bardzo miło. Ważne, że będziemy siedzieli na ławce obok i obserwowali, co dziecko robi. Istotne jest to szczególnie, kiedy jest tam dużo innych osób. Z reguły dzieci na placu zabaw bawią się zgodnie i potrafią się między sobą dogadać, są jednak wyjątki. Czasami zdarzy się, że dzieci pokłócą się, a wtedy już niewiele trzeba, aby sypnąć piaskiem w oko czy rzucić kamieniem. Dziecko nie jest jeszcze świadome, jak poważne mogą być konsekwencje takiego zachowania. To do nas, jako rodzica, należy obowiązek przypilnowania dziecka, aby do takich sytuacji kategorycznie nie dochodziło.

Na jakie niebezpieczeństwa są narażone nasze dzieci?

Równie ważna kontrola osoby dorosłej będzie na nowym, rozbudowanym placu zabaw. Takie miejsca oferują całe mnóstwo atrakcji bardziej zaawansowanych ale i często niebezpieczniejszych. Dziecko do dyspozycji ma przeróżne drabinki i wieżyczki, na które się może wspinać, wysokie zjeżdżalnie. Atrakcje te oczywiście zapewniają masę radości ale nieuważne korzystanie z nich może się skończyć naprawdę źle, nie możemy więc dopuścić, aby dzieci na placu zabaw bawiły się same, bez naszej opieki. Warto również być szczególnie uwrażliwionym na problem pedofilii. Obserwujmy nie tylko nasze dziecko, które się bawi na placu, ale również najbliższe otoczenie. Zwróćmy uwagę na to, czy w pobliżu nie kręci się ktoś podejrzany, kto obserwuje bawiące się dzieci. Taka sytuacja powinna być dla nas alarmem. Media często donoszą o pedofilach, którzy obserwują place zabaw. Bądźmy więc czujni na tego typu zagrożenie. W uzasadnionych przypadkach warto wezwać policję. Należy bowiem dmuchać na zimne. Bezpieczeństwo naszego dziecka jest w tym wypadku kwestią najistotniejszą. Nie możemy sobie tutaj pozwolić na brak czujności.

Przydomowy plac zabaw

dzieci na placu zabawOczywiście zabawa z innymi dziećmi na placu zabaw ma wiele zalet. Choćby dla tego, że bawią się wówczas z innymi dziećmi, co pozwala na rozwijanie zachować społecznych. Jednak nie zawsze mamy czas, żeby pilnować naszych dzieci na placu zabaw. Jak znaleźć rozwiązanie dla takiej sytuacji? Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem to warto zorganizować na nim plac zabaw dla naszych dzieci. Wydawać by się mogło, że takie zadanie może przerosnąć nasze możliwości. Jednak tak naprawdę nie jest to wcale trudne, ani też bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Aby nasz plac zabaw w przydomowym ogródku spełniał oczekiwania dzieci musi znaleźć się na nim przede wszystkim piaskownica. Wystarczy najprostsza konstrukcja z desek, którą możemy wykonać nawet sami, oraz nieco piachu. Oczywiście jeśli nie masz czasu na zbijanie desek, może również zakupić gotową konstrukcję w markecie. Poza tym warto w ogrodzie zamontować również huśtawkę, która może dać dzieciom naprawdę wiele frajdy. Również z markecie możemy kupić atrakcyjną mini zjeżdżalnię. To z pewnością świetna opcja.

Taka konstrukcja zapewni godziny świetnej zabawy dla naszych dzieci. Na przydomowym ogródku możemy również ustawić bramki do grania w piłkę nożną, a także latem możemy rozłożyć basen ogrodowy. Takie atrakcje sprawią bez wątpienia dzieciom wiele radości. Jednak dla rodziców w tym wypadku najistotniejsze będzie to, że dzieci będą bawić się na własnym podwórku. Będą tutaj przede wszystkim w pełni bezpieczne. Żeby jednak dziecko nie bawiło się samo, warto często zapraszać również inne dzieci z sąsiedztwa. Musisz wiedzieć, że zorganizowanie przydomowego placu zabaw nie jest specjalnie kosztowne, ani trudne do ogarnięcia. A satysfakcja twoich dzieci będzie niewątpliwie bezcenna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here