Każda cukrzyca wymaga leczenia – ta sprawa dla każdego powinna być dość oczywista. Samo przyjmowanie środków przepisanych przez lekarza może jednak nie wystarczać, dlatego takie typowe leczenie farmakologiczne, w którym wykorzystuje się zwykle glukometry i pompy insulinowe, wypadałoby uzupełnić ścisłą dietą. Ogólnie rzecz biorąc skupia się ona na bazowaniu na podstawowych zasadach zdrowego żywienia. Dieta cukrzycowa musi mieć też odpowiednią wartość kaloryczną. Ile energii należy więc na niej przyswajać, aby szybciej dojść do zdrowia i pozbyć się swojej choroby?

Wartość kaloryczna diety cukrzycowej – tak jak i każdej innej diety – musi być dopasowywana indywidualnie. Nie da się ustalić jednego idealnego jadłospisu dla wszystkich osób chorujących na cukrzycę. Dlaczego? Ano dlatego, że wartość kaloryczną diety ustala się na podstawie wielu czynników, a przede wszystkim wieku pacjenta, jego wagi i wzrostu oraz ogólnego stylu życia. Kalorie rozkładane są później na odpowiednią ilość posiłków. Ta będzie różna w zależności od typu cukrzycy. Na ogół jednak dieta cukrzycowa składa się z od czterech do sześciu porcji jedzenia na dzień. Taka ilość posiłków gwarantuje jej po prostu najwyższą skuteczność i wykazuje się największym potencjałem leczniczym.

Co to jest cukrzyca i jak się ją leczy?

Choroba ta bierze się oczywiście z zaburzonej gospodarki cukrowej. A najbardziej negatywny wpływ ma na nią niestety czysty cukier. Z tego powodu w przypadku diety cukrzycowej równie ważny co kalorie staje się rozkład wszystkich makroskładników. Szczególną wagę należy przywiązywać do ilości węglowodanów, gdyż to one będą decydować o tym, jak szybko podniesie się poziom cukru we krwi po zjedzonym posiłku. Ilość węglowodanów też dopasowywana jest indywidualnie. Powinna zostać ustalona przez lekarza bądź dietetyka. W diecie cukrzycowej do absolutnego minimum ogranicza się ilość słodyczy, będących źródłem cukrów prostych. Zdrowe przekąski o niskiej zawartości węglowodanów oferuje natomiast sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here