Niezwykły smak i aromat to coś, co charakteryzuje Yerba mate. Powszechnie mówi się także o jej pozytywnym wpływie na nasze zdrowie. Jednak pytanie – czy Yerba mate jest zdrowa pada ostatnimi czasy coraz częściej. Wiele osób zastanawia się, czy naparowi z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego nie towarzyszą jakieś szkodliwe cechy, o których się nie mówi. Internet zalewa nas całą masą mitów i teorii, które podważają zdrowotne właściwości Yerba mate, ale jak jest naprawdę? Omówimy to w tym artykule!

Yerba Mate – skarbnica witamin

Podstawowym faktem dotyczącym wpływu Yerba mate na nasze zdrowie jest to, że zawiera ona witaminy, makro i mikroelementy niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Zdecydowanie najlepszą odpowiedzią na to, czy Yerba mate wpływa na nas korzystnie będzie przeanalizowanie składników, jakie dostarczamy organizmowi pijąc Yerba mate, a są to:

  • Witamina C, która odpowiada za odporność organizmu i wspomaga działanie układu krowionośnego,
  • Witamina B, dbająca o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i jednocześnie wspierająca przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów,
  • Witamina B2, która wzmacnia włosy i bierze udział w produkcji energii przez nasz organizm,
  • Witamina B3, która wpływa na skórę i włosy, reguluje poziom cholesterolu oraz pomaga w tworzeniu czerwonych ciałek krwi,
  • Witamina B5, która przeciwdziała uczuciowi przemęczenia i pomaga w szybszym zasklepianiu ran,
  • Witamina B6, biorąca udział w przemianie białek i aminokwasów,
  • Witamina B9, mająca ogromne znaczenie dla funkcjonowania mózgu i układu nerwowego,
  • Witamina B12, uczestnicząca w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi.

Ponadto Yerba mate zaiwera również magnez, potas, wapń, fosfor, sodę, żelazo i cynk, dzięki czemu pomoże nam w zaspokojeniu zapotrzebowania na te składniki. 

Yerba Mate a nowotwory

W Internecie łatwo możemy trafić na komentarze, które sugerują, że Yerba mate może posiadać właściwości rakotwórcze, a konkretniej może przyczyniać się do powstawania nowotworu przełyku i górnych dróg oddechowych. Te pogłoski jednak został dawno temu zdementowane w wyniku badań International Agency for Research on Cancer w 2016 roku. Rak przełyku może pojawić się jeśli pijemy napoje w bardzo wysokiej temperaturze, niezależnie od tego, czy jest to kawa, herbata, czy kakao. Aby temu zapobiec wystarczy stosować się do informacji, które producenci umieszczają na każdym opakowaniu i parzyć Yerba mate w zalecanej temperaturze, a następnie chwilę odczekać. Jeżeli lubisz więc smak tego cudownego naparu i nie jest Ci obojętne zdrowie Twojego organizmu, które możesz wspomóc zawartymi w nim witaminami, to z powodzeniem możesz sięgać po ten zdrowotny napój, bowiem yerba mate jest zdrowa!

Masz ochotę spróbować?

Znajdź sklep z Yerba mate w swojej okolicy lub internecie. Tam też znajdziesz informacje o tym, jak zacząć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here