Praca fryzjera to skomplikowane zajęcie. Z zewnątrz może się wydawać, że obcięcie włosów to nic prostszego jak tylko zacisnąć nożyczki tak żeby żądana długość włosa opadła na ziemię pozostawiając odpowiednią fryzurę. Nic bardziej mylnego. Jest to zawód, w którym liczy się przede wszystkim technika poparta wieloletnim doświadczeniem. Pełni doskonałości fryzjera dopełniają narzędzia fryzjerskie. Jakie wyróżniamy i na co zwracać uwagę szukając odpowiednich dla siebie?

   Nożyczki fryzjerskie

Podstawowym narzędziem pracy fryzjera są nożyczki. Zanim pojawiły się maszynki elektryczne, które przyspieszyły znacząco wykonywanie podstawowych czynności, wszystkie prace na głowie były wykonywane nożyczkami. Mimo postępu technologicznego w tym temacie całe gro klientów nadal woli być ostrzyżonych nożyczkami, nie pozwalając zbliżyć do ich głowy maszynki. Czy to jakaś niezrozumiała fanaberia? Niekoniecznie.

Po strzyżeniu nożyczkami włosy układają się bardziej naturalnie, a biorąc pod uwagę fakt, że strzyżenie nożyczkami zazwyczaj od bywa się na mokro to włos jest po takim strzyżeniu bardziej zdrowy i lepiej się układa. Nożyczki dzielimy na dwa rodzaje: zwykłe i degażówki. Na co zwracać uwagę szukając odpowiednich nożyczek dla siebie?

W pierwszej kolejności jest to długość ostrza. Najbardziej popularnymi rozmiarami jest 5’, 5.5’ i 6’. Są one najbardziej uniwersalne i najczęściej spotykane w salonach fryzjerskich. Długość nożyczek, która będzie odpowiadała fryzjerowi jest uzależniona od wielkości i kształtu jego dłoni.

Profesjonalne narzędzia fryzjerskie

Najłatwiejszym i podstawowym sposobem, który pozwala się przekonać, jakie nożyczki będą odpowiednie dla nas jest położenie ich na otwartej dłoni w taki sposób żeby oczko przeznaczone na palec leżało na poduszce obok kciuka a koniec żeby znajdował się na środkowym palcu. Jeżeli końcówka ostrza sięga do końca palca najprawdopodobniej jest to odpowiedni rozmiar dla nas.

Druga sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę to, to czy są to zwykłe nożyczki czy z mikroszlifem. Zwykłe nadają się do efilowania włosów i ich degażowania a te z mikroszlifem pomagają nam precyzyjnie docinać włosy z długości, ponieważ mikroszlif zapobiega wyślizgiwaniu się włosów z ostrza. Podobnie rzecz się ma z degażówkami z ta różnicą, że tutaj niebagatelne znaczenie ma też rozstaw zębów. Im drobniejsze tym większa będzie ilość włosów, która zostanie ścięta a zarazem będzie to bardziej naturalnie wyglądało. Ale nie samymi nożyczkami fryzjer żyje.

   Grzebienie fryzjerskie

Kolejnym ważnym narzędziem fryzjerskim jest grzebień. Od tego jak będzie zbierał włosy zależy pomyślność ostatecznego efektu u osoby siedzącej na fotelu. Ważnym czynnikiem, na jaki trzeba zwrócić uwagę jest to czy żabki grzebienia nie są za ostre ani za tępe. W przypadku za ostrych możemy poranić delikatną skórę na głowie klienta, co może skutkować nieprzyjemnymi zmianami skórnymi z kolei, jeżeli będą one za tępe to nie uda nam się odpowiednio podebrać włosów i finalnie fryzura będzie wykonana niedokładnie.

Kolejnymi elementami, na jakie trzeba zwrócić uwagę jest gęstość zębów i długość grzebienia. Do każdego strzyżenia jest przeznaczony inny rodzaj grzebienia, ale też nie możemy zapomnieć o naszej wygodzie, ponieważ jeżeli grzebień nie będzie odpowiednio dopasowany to ręka się będzie szybciej męczyć.

   Szczotki fryzjerskie

Przeglądając kategorię narzędzia fryzjerskie możemy dostrzec, że kolejnym równie ważnym elementem wyposażenia fryzjera są szczotki. Tutaj wybór też jest bardzo duży i tak naprawdę od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt zależy dobór odpowiedniej szczotki. Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest to czy szczotka dobrze leży w ręku oraz to czy jest odpowiednio wyważona.

Następnie musimy sprawdzić czy jej włosie nie jest zbyt twarde, ponieważ podczas np. modelowania możemy poranić klientce głowę, co nie będzie przyjemnie przez nią odebrane. W miarę możliwości powinniśmy tez sprawdzić jak taka szczotka radzi sobie z gęstymi a jak z cienkimi włosami, ponieważ o zaplątanie jest bardzo łatwo.

   Jakie narzędzia fryzjerskie kupić?

Szukając odpowiedniego wyposażenia salonu warto podpytać naszych zaprzyjaźnionych fryzjerów, jakie narzędzia fryzjerskie polecają. Wybór jest naprawdę ogromny i można się w nim łatwo pogubić. Warto skorzystać z porady osób, które mają z tym do czynienia, na co dzień. Każdy z fryzjerów ma swoje ulubione i sprawdzone firmy, i bardzo chętnie podzieli się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

Źródło: http://kamilachlipala.pl/category/medycyna-zdrowie/

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here