Każdego dnia z wielką fascynacją obserwujemy jak nasze dziecko uczy się nowych rzeczy i zdobywa nowe umiejętności. W wieku 3 lat maluch już wiele potrafi, buduje pierwsze zdania, a także rozwija zdolności manualne, przez co zabawki mu dedykowane muszą wpływać korzystnie na jego rozwój. Czym zatem powinny się charakteryzować?

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Przede wszystkim zabawki te muszą być bezpieczne, bez ostrych krawędzi, drobnych elementów, które łatwo oderwać, połknąć, wsadzić sobie do nosa. Nie mogą posiadać także małych otworów, w których dziecko może zaklinować sobie palec.

Przedmioty powinny być wykonane z materiału, który da się z łatwością wyczyścić. Wiele dzieci preferuje zabawę również opakowaniem zabawki, pamiętajmy, że nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie: ostre zszywki mogą zrobić krzywdę dziecku, jeśli są wykonane z dosyć sztywnego kartonu dziecko może się nim uderzyć lub na nie nadziać.

Przy wyborze zabawki zwróćmy uwagę na informacje zawarte ma etykiecie lub opakowaniu. Powinna być podana dokładna nazwa i adres producenta, importera lub dystrybutora, informacja o ateście, a także określony przedział wiekowy, dla którego przeznaczona jest dana zabawka. Istotne są również wszelkie zamieszczone tam uwagi i ostrzeżenia.

Książeczki

3-letnie dziecko bardzo lubi czytanie książek przez mamę lub tatę, a zwłaszcza duże ilustracje w nich zamieszczone. Obrazki powinny być więc mało skomplikowane, bez większej ilości szczegółów i w prostej kolorystyce. Najlepiej gdyby były w twardych okładkach, tekturowych kartkach i zawierały krótkie historyjki.

Książki niezwykle rozwijają wyobraźnię dziecka, zwłaszcza teraz, gdy mamy ich tak wiele dostępnych, w tak ciekawych formach. Istnieją bowiem pozycje, które znakomicie edukują, rozwijają i pomagają rozbudzić chęć do czytania i miłość do książek. Dobrze, jeśli książka była mądra i wartościowa, a nie wyłącznie rozrywkowa.

Jakie rodzaje książek warto zakupić naszemu maluchowi?

  • Książki z prostymi obrazkami i/lub nazwą pod ilustracją, dzięki którym dziecko wskazuje poszczególne elementy.
  • Książki związane z wyszukiwaniem wśród niezliczonej ilości szczegółów na stronie, dzięki którym dziecko wyszukuje i nazywa szczegóły. Samodzielnie też odkrywa nowe postacie i przedmioty, przez po poszerza swój zasób słownictwa.
  • Książki z krótkimi wierszykami, które ułatwiają powtarzanie kluczowych słów. Ponadto rytmika wiersza pobudza mózg.
  • Książki z krótkimi opowiadaniami, które nie zanudzą malucha oraz z długimi, które rozbudzą jego wyobraźnię.

Koszt jednej książki to około 25 złotych, nie jest więc to spory wydatek, a wpływ na rozwój naszego dziecka ma ogromny.

Puzzle

To idealny wiek na to, by wprowadzać wszelkie układanki. Najlepiej, aby miały do 20 elementów, duże kawałki i prosty obrazek do ułożenia. Puzzle uczą dziecko kreatywności, spostrzegawczości, cierpliwości oraz ćwiczą swoją koncentrację.

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, jedne mogą mieć trudności z układaniem, inne zaś od razu przeskoczą na wyższy poziom układanek. Ważne, by rodzic dokładnie obserwował swojego malucha i dostosował poziom trudności układanki do jego rozwoju.

Puzzle to świetny sposób na spędzenie wspólnie czasu. Rodzice w każdej chwili mogą pomóc dziecku, jeśli nie radzi sobie z układanką. Wybierając puzzle w sklepie zwróćmy uwagę na kategorię wiekową oraz zainteresowania naszego malucha, na podstawie których dobierzemy odpowiedni obrazek. Zestaw puzzli będzie nas kosztował około 30 złotych.

Istnieje wiele rodzajów puzzli:

  • kartonowe,
  • magnetyczne,
  • przeznaczone do kąpieli,
  • puzzle-kostki,
  • dotykowe,
  • tradycyjne, wieloelementowe.

Klocki

Powinny być sporych rozmiarów, jeśli bawić ma się nimi 3-latek. Mogą być drewniane, dmuchane, czy też tradycyjne, jak na przykład seria LEGO Duplo. Są one praktycznie niezniszczalne i posiadają niezbyt skomplikowane budowle, których układanie sprawi maluchowi wielką frajdę.

Drewniane klocki są równie dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli mają różne kształty i kolory. Mają charakter edukacyjny – umieszczone na drewnianych słupkach do układania według kształtów, wielkości, kolorów w celu uzyskania konkretnego kształtu.

Dzięki klockom dziecko poznaje nazwy kolorów, uczy się rozpoznawać różne kształty i pojęcia takie jak „mniejszy”, „większy”. Komplet klocków kosztować nas będzie około 50 złotych – muszą to być bowiem oryginalne zestawy ze wszelkimi atestami i normami bezpieczeństwa.

Inne pomysły

Dobrym prezentem będą dla dzieci różnego rodzaju zabawki manipulacyjne, na przykład takie z drewnianymi koralikami, które się nawleka na sznurek lub przesuwa po drucie. Dzięki temu dziecko uczy się precyzyjnie poruszać dłońmi i palcami.

Nie zapominajmy oczywiście o tradycyjnych lalkach, robotach, maskotkach, czy plastikowych autach, które często okazują się ukochanymi zabawkami z dzieciństwa naszych maluchów.

Kupując więc prezent dla 3-latka zadbajmy o to, by nie wiązała się wyłącznie z rozrywką, ale także z edukacją i mądrością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here