Dieta kobiety karmiącej musi być tak ułożona aby szczególnie mogło na tym skorzystać dziecko. Należy pamiętać, że pierwsze miesiące po urodzeniu to czas kiedy jedynym pokarmem dla dziecka jest tak naprawdę matczyne mleko. Należy wiec tak ułożyć jadłospis dla karmiącej matki, by dziecko nie cierpiało na niedobory witamin i minerałów. W mleku matki musi otrzymać również mnóstwo składników odżywczych niezbędny do prawidłowego rozwoju. Matka, która karmi piersią musi przede wszystkim się zdrowo odżywiać. Absolutnie nie wolno jej spożywać alkoholu. Musi też uważać na ewentualne reakcje alergiczne u dziecka, będące następstwem spożywania przez nią określonych produktów.

Co wyeliminować z diety?

W pierwszej kolejności należy zdefiniować składniki, które mogą zaszkodzić naszemu dziecku. Czego więc nie może jeść mama aby jej mleko było bezpieczne dla dziecka? Musimy uważać na produkty o dużym potencjale alergizującym. Należy wiec ostrożnie spożywać jaja, mleko, kakao, soję, czekoladę czy też orzechy i ryby. Trzeba uważnie obserwować reakcję dziecka.

Unikajmy produktów, które wzdymają i są ciężkostrawne. Odstawmy więc kapustę, groch i wszelkie potrawy smażone. Oczywiście absolutnie zakazane jest spożywane alkoholu. Ograniczmy też herbaty i kawy do minimalnych porcji. Niepożądane są również słodycze i słodzone napoje gazowane.

Dieta kobiety karmiącej

Jak powinna być ukształtowana dieta kobiety karmiącej? Przede wszystkim posiłki powinny być maksymalnie zróżnicowanie, niewielki objętościowo i często podawane. Zaleca się zjadanie od 4 do 5 posiłków dziennie o stałych godzinach. Należy zadbać o odpowiednią ilość węglowodanów. Dobrym ich źródłem będą kasze, pieczywo, warzywa czy też ryż.

Zadbaj również o odpowiedni poziom żelaza w diecie. Warto więc jeść chude mięso czy też warzywa strączkowe. Białko pochodzenia zwierzęcego pozwoli na uniknięcie anemii u dziecka. W diecie tygodniowej nie powinno zabraknąć również miejsca na tłuste morskie ryby, które sa bogate w tłuszcze omega-3 tak bardzo pożądane prze niemowlęta.

Należy pić dużo wody. Unikajmy napojów słodzonych i gazowanych. Dobrym rozwiązaniem będą również świeże soki. W diecie matki karmiącej powinny znaleźć się również w dużej ilości warzywa. To dla matki ochrona przez anemią i osłabieniem serca, cukrzycą, nowotworami i infekcjami.

Zdrowo się odżywiaj

W zasadzie to jedno zalecenie wystarczyłoby za cały ten artykuł. Bo to najwłaściwsze ujęcie tego w jaki sposób powinna odżywiać się kobieta karmiąca. To również zasady, które powinna stosować w całym swoim życiu a nie tylko na etapie karmienia dziecka. Zdrowe odżywianie świetnie wpłynie na jej kondycję, dlatego będzie mogła w pełni sił opiekować się swoim dzieckiem. Warto również aby i jemu zaszczepiła zdrowe nawyki żywieniowe. Okres przedszkolny to czas, kiedy dziecko chłonie wiedzę i wzorce zachowań. Warto wiec je odpowiednio ukształtować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here