Jakie bajki są najbardziej odpowiednie dla małych dzieci? Na powyższe pytanie z całym przekonaniem można odpowiedzieć, że najlepsze są bajki dla dzieci czytane przez bliskich. Nic nie zastąpi spokojnych chwil, kiedy malec może wtulić się w mamę czy tatę i słuchać tak dobrze znanego głosu. Ale czy warto ograniczać dzieciom dostęp do czytanych bajek tylko na czas kiedy bliscy mogą spokojnie im towarzyszyć?

Bajki dla dzieci czytane?

Bajki dla dzieci czytaneGłośne czytanie książek to dla wielu rodzin stały punkt rozkładu dnia. Najczęściej wieczorem, przed spaniem. Taki rytuał ma bardzo wiele zalet. Wzmacnia w dziecku przekonanie o wysokiej wartości książek, buduje dobre nawyki na przyszłość oraz pozytywne skojarzenia związane z czytaniem. Sama pamiętam, jak w okresie przedszkolnym, mocno chciałam nauczyć się czytać, by móc już samodzielnie wybierać książki do czytania.

Czytanie książek wzbogaca słownictwo oraz pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dzieci. Jest to fakt potwierdzony naukowo. Poza tym słuchanie bajek otwiera dziecko na świat nieznany co wybudza jego wyobraźnię i zaszczepia chęć korzystania z fantazji!

Bajki animowane

W ciągu dnia nie jest nam, rodzicom, łatwo wygospodarować czas na dodatkowe czytanie naszym dzieciom. Często łapiemy się na tym, że włączamy bajki animowane i w pośpiechu nadrabiamy zaległości w obowiązkach domowych czy zawodowych.

Bajek animowanych nie musimy traktować jak zło konieczne, trzeba jedynie mądrze wybrać i ograniczyć czas spędzony przed telewizorem i komputerem w ciągu dnia. Bajki dla małych dzieci powinny mieć spokojną fabułę. Poważnym zagrożeniem dla rozwoju małego dziecka są bardzo szybko zmieniające się obrazy. Inna ważna kwestia to piękna narracja. Animacje dla małych dzieci posiadają narratora, który w spokojny sposób opowiada o wszystkim, podkreślam wszystkim co dzieje się w danej bajce. Znam rodziców, którzy tak przygotowane bajki puszczają dziecku jako audiobook bez obrazu. Ma to jedną zaletę, dziecko może słuchać takiej bajki dłużej niż oglądać kreskówki, a jednocześnie nadal być w świecie swoich ulubionych bohaterów.

Czytane bajki dla dzieci zyskują dużą popularność. Rodzice mają dostęp do ogromnej ilości gotowych nagrań. Nic tak nie wycisza dzieci przy zabawie jak zasłuchanie w ulubioną historię. Audiobooki możemy zakupić w księgarni w wersji nagranej na płytę CD. Coraz więcej bibliotek w swojej ofercie ma również płyty z nagraniami dla dzieci.

Nie trzeba jednak wychodzić z domu, by znaleźć czytane bajki dla dzieci, gdyż internet oferuje najbogatszą bibliotekę multimedialną!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here