W dzisiejszych czasach nowoczesna technologia w postaci smartfonów, tabletów, konsoli czy laptopów ogarnęła nie tylko nas-dorosłych, ale również dzieci. Już trzyletnie pociechy potrafią dzisiaj odblokować telefon komórkowy i wykonać za pomocą jego najprostsze czynności. Dobrze, kiedy nasz malec potrafi skorzystać z telefonu i wykonać połączenie w sytuacji, która zagraża domownikom, czy jemu samemu. Ale co, kiedy elektronika przejmuje całkowitą władzę nad naszym dzieckiem? Jak zorganizować dziecku czas tak, aby jego wyznacznikiem był nie tylko tablet, czy komputer? Co zrobić, by nasz malec chętniej spędzał czas na zewnątrz? W tej sytuacji doskonale sprawdzą się zabawy dla dzieci na dworze. Niosą one za sobą niezliczoną ilość korzyści. Nasze dziecko integruje się z rówieśnikami, przebywając przy tym na świeżym powietrzu.

Zabawy dla dzieci na dworze

Zabawy dla dzieci na dworzeJakie gry i zabawy możemy zaproponować potomkowi? Zapewne doskonale pamiętamy czasy naszej młodości. Idealnie sprawdzały się wtedy różnego rodzaju zabawy na dworze. Przekażmy tę wiedzę młodszemu pokoleniu. Pierwszą propozycją zabawy niech będzie zabawa w chowanego. Co prawda potrzebujemy do tej gry większej ilości dzieci, ale zapewne nie sprawi nam to kłopotu. Jedno dziecko staje tyłem do pozostałej grupy bawiącej się i zaczyna odliczanie. Możemy zawiązać mu oczy, aby mieć pewność, że nie podgląda, dokąd chowają się rówieśnicy. Odliczanie zakończone? Teraz trzeba jedynie znaleźć, w jakie miejsca schowali się koledzy. Co, kiedy dzieciaków do zabawy jest mniej? Możemy zagrać w gumę. Jest to zabawa przeznaczona przede wszystkim, dla naszych małych dam, co nie znaczy, że panowie słabiej sprawdzą się w grze. Gumę jednym końcem zaczepiamy na przykład o barierkę. W drugim końcu staje towarzysz naszej zabawy. Gra polega na skakaniu przez gumę, stosując różne, wcześniej wspólnie ustalone kombinacje. Przechodząc przez poszczególne etapy, stopniowo zwiększamy wysokość skakania. Ta zabawa z pewnością przypadnie do gustu naszym pociechom.

Następną propozycją przeznaczoną tym razem dla chłopców, jest gra w piłkę. W brew pozorom nie potrzebujemy tutaj jedenastu zawodników. Jeżeli mamy do dyspozycji bramkę, to możemy zaproponować dziecku trening, polegający na trafności jego strzałów. Zabawa w chowanego? Gra w piłkę, czy skakanie, to tylko niektóre z propozycji zabaw dla dzieci na dworze. Wyobraźnia jednak najlepiej stworzy nieograniczoną ilość pomysłów na aktywne spędzanie czasu naszych dzieci. Pamiętajmy, jak ważne jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Weźmy także pod uwagę, że aktywność fizyczna i integracja to tylko nieliczne z plusów, jakie niosą za sobą zabawy naszych dzieci na dworze. Nie pozwólmy spędzić naszym dzieciom dzieciństwa z urządzeniami elektrycznymi w rękach.

Inne ciekawe pomysły na zabawy dla dzieci

To oczywiście nie jedyne pomysły na zabawy dla dzieci na dworze. Jest ich tak na prawdę całe mnóstwo i nie starczyłoby miejsca na blogu aby wszystkie opisać. Skupmy się jeszcze na kilku.

Inne ciekawe pomysły na zabawy dla dzieciNiegdyś bardzo popularne było puszczanie latawców podczas wietrznej pogody. Dziś jest to już nieco zapomniana rozrywka, ale warto sobie o niej przypomnieć. Niewątpliwą zaletą jest to, że aby rozpocząć taką zabawę nie będziemy potrzebowali dużej ilości pieniędzy. Przy niewielkim nakładzie środków, czasu oraz inwencji twórczej możemy sami wykonać latawiec. Będzie to również dodatkowa rozrywka dla naszego dziecka. Potem pozostanie nam już tylko udanie się na jakąś łąkę lub wzgórze przy wietrznej pogodzie. Wspaniała zabawa gwarantowana!

Dla bardziej rządnych przygód maluchów możemy przygotować w ogrodzie lub pod blokiem mini tor przeszkód! Musimy jednak zwrócić dużą uwagę na to, aby wszystkie zaaranżowane przez nas przeszkody były w 100% bezpieczne dla dzieci. Bezpieczeństwo powinno być w tym przypadku bezwzględnym priorytetem. Oprócz tego, że zabawa na świeżym powietrzu wpłynie pozytywnie na samopoczucie naszego dziecka to dodatkowo rozwiną się u niego zdolności manualne, wyobraźnia i ogólna sprawność fizyczna. Każda aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to świetny pomysł!

Zabawą wymagającą od rodziców nieco więcej zaangażowania może być także zabawa w poszukiwaczy skarbów. Aby ją rozpocząć będziemy musieli najpierw przygotować specjalną mapę skarbów. Ukryjmy gdzieś drogocenny skarb. To, co nim będzie zależy już od naszej inwencji. Narysujmy prostą mapę uwzględniającą wszystkie charakterystyczne miejsca i punkty w ogrodzie i pozwólmy dziecku szukać skarbu. Pamiętajmy jednak, aby cały czas mieć je na oku aby nie zrobiło sobie krzywdy. Taka zabawa jest raczej przeznaczona dla osób, które posiadają przydomowy ogród.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here