Polska Rzeczpospolita Ludowa, wraz z nią socjalizm w naszym kraju, zakończyła swój żywot na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Ludzie, którzy wtedy przyszli na świat, teraz zaczynają wychowywać swoje własne dzieci. Osoby, które jeszcze pamiętają tamten okres historii, wspominają go w różny sposób, ale zawsze do głosu dochodzi pewna nuta nostalgii. Szczególnie, jeśli wspomina się własne dzieciństwo i zabawy z nim związane.

Czasy były wtedy ciężkie, szczególnie, jeśli ktoś wychowywał się w okresie Stanu Wojennego i kryzysu z lat 80-tych. Puste półki w sklepach, kartki, brak podstawowych towarów pierwszej potrzeby. Sytuacja taka dotyczyła oczywiście wszystkich segmentów rynku, w tym rynku zabawek. Każde dziecko miało wtedy podobne zabawki. Jeżeli nie miało rodziny na Zachodzie, która przysłała by w paczkach coś zachodniej produkcji, albo jego rodziców nie stać było na zakupy w Pewexie, skazane było na zabawki produkowane w Polsce i bratnich krajach socjalistycznych.

Zabawki PRL nie były wcale takie złe

Zabawki PRL nie były wcale takie złeWykonane z solidnych materiałów. Bezpieczne dla dziecka – pod tym względem robiono naprawdę wiele i każda zabawka, zanim dopuszczono ją do sprzedaży musiała być dokładnie przetestowana. Na swój sposób różnorodne i odzwierciedlające poziom ówczesnej technika – każdy chłopak chciał mieć wtedy sterowany samochód Polonez na baterie albo czołg Rudy 102. Wiele zabawek z tamtego okresu starało się też spełniać rolę edukacyjną – nie tylko bawiły, ale i edukowały młode pokolenie. No i przede wszystkim doskonale integrowały społeczeństwo. Każdy miał w swoim pokoju właściwie to samo, na podwórku grało się podobnymi piłkami i jeździło na takich samych sankach. Klocki pasowały do siebie, bo wszystkie były od jednego producenta, podobnie elektryczne kolejki. Można było zabrać swój zestaw i spotkać się z kumplami w czyimś domu, żeby budować rozległe światy z klocków czy całe magistrale kolejowe.

Obecnie, na fali retro, wraca moda na zabawki z tamtego okresu. Warto je kupić własnemu dziecku na internetowej aukcji. Odpowiednio odświeżone i zdezynfekowane z pewnością przetrwają jeszcze wiele lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here