W życiu każdego dziecka nadchodzi moment pierwszej recytacji wiersza. Jeśli jest on z góry narzucony, to dziecko musi się po prostu z nim zmierzyć, jednak gdy istnieje możliwość samodzielnego wyboru wiersza maluch z pewnością będzie liczył na pomoc i wsparcie rodziców. Jakie wiersze dla dzieci do recytacji wybrać?

Wiersze dla dzieci do recytacji

Wiersze dla dzieci do recytacjiKomfortową sytuacją dla dziecka będzie, jeżeli wybrany wiersz będzie mu znany. Łatwiej będzie mu nauczyć się go na pamięć oraz wyraźnie wymawiać słowa. Pomocne dla dziecka mogą być również występujące w wierszu rymy, które ułatwią zapamiętanie poszczególnych zwrotek. Jeżeli wybierzemy wiersz, który pasuje naszemu dziecku nastąpi czas na jego naukę.

Aby zachęcić dziecko do nauki wiersza warto przeczytać mu go w ciekawy sposób. Jeżeli dziecko zainteresuje się sposobem przedstawienia wiersza, będzie chciało go powtórzyć. Dobrym sposobem jest wspólne czytanie wiersza i odnajdywanie skojarzeń, które ułatwią dziecku zapamiętanie. Jeśli będziemy recytować wiersz wraz z dzieckiem, może ono potraktować naukę jako formę zabawy i spędzania czasu z rodzicem, co dodatkowo zachęci je do zapamiętania wiersza. Warto również poprosić od czasu do czasu dziecko o przedstawienie wiersza, w celu sprawdzenia ile zapamiętało. Gdy nasze dziecko nauczyło się już całego wiersza, trzeba popracować nad recytacją.

Jak nauczyć dziecko recytacji?

Podczas przedstawiania przez naszego malucha wiersza zwracamy uwagę na wypowiadane przez niego słowa. Musimy popracować z dzieckiem nad wyraźnym wypowiadaniem słów, co również może okazać się świetną zabawą, jeśli będzie wykonywane wraz z rodzicem w odpowiedni sposób. Jeżeli pilny uczeń wyraźnie wymawia słowa, możemy popracować nad formą ich wypowiadania. Oznacza to, że dziecko powinno wypowiadać radosne kwestie wiersza radosnym tonem, straszne strasznym i tak dalej. Chodzi tu głównie o przekazanie emocji zawartych w wierszu. Jeżeli nasz maluch przygotuje się z naszą pomocą w taki lub podobny sposób, jego sukces jest gwarantowany. Oczywiście nie musimy stawiać dziecku wysokich poprzeczek, ponieważ tak naprawdę w tym wszystkim najważniejsza jest zabawa i wspólnie spędzony czas, a wynik końcowy, czyli ocena za wiersz nie są czymś co wartościuje nasze dziecko.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here