Podczas wykonywania badania USG czyli badania ultrasonograficznego u ciężarnej kobiety możemy określić płeć dziecka, jednak należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników jak na przykład czy jest to kolejna ciąża czy dopiero pierwsza.

Płeć dziecka – w którym tygodniu?

Przeważnie lekarze uważają, że już w 16 tygodniu ciąży można określić płeć ponieważ zewnętrzne narządy płciowe naszego dziecka są już bardzo dobrze wykształcone i uwidocznione. Mimo to należy wziąć pod uwagę, że jest to przypuszczalny czas i rozpoznanie płci może być możliwe już w wcześniejszym terminie jak na przykład w 14 tygodniu ciąży lub dopiero później. Podczas wykonywania takiego badania lekarz należy uwzględnić pozycję dziecka oraz czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga.

Co to USG połówkowe?

Co to USG połówkowe?Wielu lekarzy położników wykonuje tak zwane USG połówkowe w celu ostatecznego potwierdzenia płci dziecka. Wykonuje się je w 20 tygodniu ciąży. Jest to jedno z najważniejszych badań, które przeprowadza się w trakcie trwania ciąży. W okresie 20 tygodnia lekarze określają dziecko względem masy, a nie długości ( przyjęto tą zasadę od 14 tygodnia). Dzięki temu badaniu lekarz może rozpoznać ciężkie wady wrodzone czyli letalne płodu, które mogą prowadzić do przerwania ciąży, jeśli pacjentka podejmie taką decyzję. Z tego powodu lekarze są zobowiązani do przeprowadzenia tego badania przed upływem 22 tygodnia ciąży ze względów prawnych.

Jakie wady można wykryć za pomocą USG połówkowego?

Lekarz w takim badaniu może stwierdzić czy nie wystąpił rozszczep czyli tak zwana „zajęcza warga”, czy struktury mózgowia są poprawnie wykształcone oraz symetryczne. W trakcie tego badania lekarz może stwierdzić czy nie występuje wodogłowie, ale również ocenia budowę narządów w tym serca. Jednym z kluczowych elementów badania jest ocena kręgosłupa ponieważ niestety z powodu niedoboru kwasu foliowego w diecie kobiety często występuje rozszczep kręgosłupa.

USG, a trzeci trymestr ciąży

Lekarze przeważnie wykonują również badanie USG w trzecim trymestrze ciąży w celu zbadania łożyska. Dzięki temu badaniu ginekolog może sprawdzić czy łożysko poprawnie funkcjonuje i jest wydolne oraz czy dziecko prawidłowo się rozwija.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here