Dziecko skarży się na silny ból brzucha lub widzisz, jak bardzo brzuszek męczy twojego malucha i obawiasz się, że może być to zapalenie wyrostka? Poznaj, czym spowodowane jest wspomniane zapalenie wyrostka, jak rozpoznać jego objawy oraz co robić w takiej sytuacji.

Wyrostek robaczkowy jest wąskim organem znajdującym się na początkowym fragmencie jelita grubego. Do tej pory służbie zdrowia nie udało się jeszcze ustalić żadnej funkcji wyrostka. Dodatkowo u osób z usuniętym wyrostkiem rzadko również udaje się ustalić przyczynę jego zapalenia, które, co ciekawe, może wystąpić niezależnie od wieku, jednak w przypadku dzieci jest szczególnie niebezpieczne.

Przyczyny

Objawy wyrostka u dzieciJak zostało wspomniane wyżej, lekarzom jest bardzo ciężko określić przyczyny powstawania zapalenia wyrostka robaczkowego. Statystyki donoszą, że nawet w 80% przypadków zapalenia nie wykryto jego powodu. W teorii takiego zapalenia nie jesteśmy w stanie zatrzymać, ponieważ może ono wystąpić z dnia na dzień. Najczęściej jednak u dzieci pojawia się ono ze względu na problem z wydaleniem twardego kału, który blokuje wyrostkowi ujście do jelita grubego, co powoduje gromadzenie się w nim bakterii. Bakteria nie czekając, szybko przystępuje do ataku, powodując obrzęk wyrostka oraz niesamowity ból.

Objawy wyrostka u dzieci

Nawet ponad przeciętna kontrola stanu zdrowia naszego maluszka nie pomoże w tym przypadku nic. Do sytuacji zapalenia wyrostka może dojść nawet w etapie pełni zdrowia u dziecka. Najczęstszym objawem zapalenia jest ból brzucha po jego prawej stronie. Jest to rodzaj bardzo ostrego bólu, który często utrudnia poruszanie się, więc jeśli maluszek nie ma ochoty na żadną formę aktywności może być to jeden z objawów. Dodatkowo objawia się on też poprzez wymioty, nudności czy brak apetytu. Chcąc zaobserwować faktyczny stan, możemy spróbować dziecku podać jego ulubione potrawy do zjedzenia, jeżeli nawet na to nie będzie miało ochoty również może być to przyczyna wyrostka robaczkowego. W przypadku dzieci, które mają już kilka lat, sytuacja jest prostsza, ponieważ często dziecko potrafi wskazać na miejsce swojego bólu.

Niemowlę w żaden sposób niestety nie może nam wskazać przyczyny swojego bólu, więc musimy postawić na własną obserwację. W przypadku gdy dziecko nie ma ochoty na posiłek, wymiotuje oraz płacze przy dotyku brzuszka nawet pomimo braku pewności o zapaleniu nie powinniśmy się zastanawiać a bezzwłocznie udać do lekarza.

Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek z wymienionych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego, nie czekaj ani chwili. Nawet jeżeli jest to zwykła infekcja dla pewności oraz bezpieczeństwa dziecka najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowe udanie się do lekarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here