Temat alergii na gluten jest w ostatnich czasach bardzo aktualny. Gluten jest mieszaniną białek zbóż, która jest źle tolerowana przez znaczną część społeczeństwa. Problem dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Niektóre reakcje są widoczne gołym okiem, choć nie zawsze są prawidłowo rozpoznawane. W przypadku zaobserwowania objawów należy zdiagnozować, czy mamy do czynienia z reakcją alergiczną, czy z trwałą nietolerancją, czyli celiakią. W tym drugim przypadku konieczne jest całkowite odstawienie glutenu. Należy też pilnować, aby podawać dziecku jedynie pożywienie oznaczone jako całkowicie wolne od glutenu, ponieważ składnik ten może znajdować się w pokarmach, które na pierwszy rzut oka nie powinny go zawierać.

Jakie są objawy uczulenia na gluten u dzieci?

Jakie są objawy uczulenia na gluten u dzieci?Jest ich wiele, jednak jako najczęściej występujące symptomy wymienia się zmiany skórne, takie jak wysypki pojawiające się po kilku godzinach od spożycia glutenu, zaczerwieniona, łuszcząca się i swędząca skóra lub atopowe zapalenie skóry. Ponadto często dolegliwości związane są z układem pokarmowym. Pojawiają się wzdęcia, gazy, zaparcia bóle brzucha i nudności. Objawy uczulenia na gluten u dzieci to także cienie pod oczami, często nawracające infekcje objawiające się katarem, częstym kichaniem, bólami głowy, a nawet objawami o charakterze astmatycznym. Warto wiedzieć, ze objawy nie zawsze pokazują się bezpośrednio po spożyciu żywności zawierającej gluten. Może to nastąpić nawet po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Czas ten zależny jest od charakteru nietolerancji – niektóre dzieci dobrze tolerują gluten w niewielkich ilościach, a objawy nietolerancji pojawiają się po spożyciu większej ilości glutenu.

Alergię IgE zależną można potwierdzić na podstawie badań krwi, w przypadku postaci IgE niezależnej wyniki nie są miarodajne i konieczna jest uważna obserwacja dziecka.

Dziecko nietolerujące glutenu powinno przejść na dietę bezglutenową. Jeśli objawy nie są silne, jest duża szansa, że alergia z czasem minie. Jeśli jednak dziecko jest chore na celiakię, należy bezwzględnie przestrzegać diety przez całe życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here