Przez 9 miesięcy ciąży jedynym zmartwieniem rodziców było to, czy dziecko urodzi się zdrowe i czy poród minie bez większych komplikacji. Kiedy jest już po wszystkim można by pomyśleć, że teraz to już z górki. W praktyce jednak okazuje się, że obsługa niemowlaka nie jest wcale taka prosta jak się mogło wydawać.

Niemowlę nie chce spać

Niemowlę nie chce spaćOczywiście w tej sytuacja pomoc najbliższej rodziny czy położnej bywa nieoceniona. W końcu mama też wychowała swoje dzieci i jej rady mogą być cenne, a położna może okazać się bardzo dobrym wsparciem, bo kto jak nie ona ma takie doświadczenie w swoim fachu. Każdy więc dzień potrafi nieść ze sobą nowe wyzwania a rodzice pracują nad zrozumieniem potrzeb niemowlaka. Zaczyna być widać coraz wyraźniej, kiedy dziecko chce jeść, kiedy ma za mokro a kiedy dokuczają mu jakieś dolegliwości. W ciągu dnia jest łatwiej zrozumieć potrzeby dziecka, ale co, jeżeli niemowlę nie chce spać w nocy? Kiedy sytuacja jest jednorazowa nie stanowi to żadnego problemu. Co innego, jeżeli problem jest nagminny, a rodzice są coraz bardziej przemęczeni i rozdrażnieni. Warto wtedy zwrócić uwagę na potencjalne problemy, które mogą mieć przyczynę w nocnych pobudkach niemowlaka i je wyeliminować. Jedną z takich przyczyn może być zwyczajnie głód. Jeżeli dziecko nie przyjmuje pokarmów stałych to zupełnie naturalne jest jego wstawanie na nocne jedzenie. Z wiekiem jednak, kiedy do jadłospisu są wprowadzane posiłki stałe warto pomyśleć o zagęszczeniu mleka kaszką bądź kleikiem przed snem by go wydłużyć.

Warunki spania

Kolejnym problemem może być przemoczona lub brudna pieluszka, która wywołuje dyskomfort. Tego nie da się uniknąć, a są dzieci, którym to wyraźnie przeszkadza. Jeżeli jednak powodem nie jest mokry pampers, a dziecko wyraźnie się napina, podkurcza nóżki i powtarza to się w tym samym czasie to trzeba wziąć pod uwagę występowanie kolek-szczególnie u dzieci do 3 miesiąca życia. W aptece można nabyć odpowiednie preparaty, które pomogą ulżyć dziecku w cierpieniu. U starszego dziecka sen może też zakłócać ząbkowanie. Warto też zwrócić uwagę na warunki jakie dziecko ma do spania. Czy pokój, w którym śpi jest dobrze wentylowany (wskazane jest wietrzenie przed snem), czy nie jest mu za zimno bądź za ciepło, czy na sen nie mają wpływu jakieś hałasy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here