Krótkowzroczność to najczęstsza wada wzroku, z którą boryka się znaczna część populacji. Niestety liczba krótkowidzów stale rośnie, co powinno nas zaniepokoić. Przekonaj się, czym jest spowodowana ta wada wzroku? Jak jej zapobiegać i zadbać o prawidłowe widzenie najmłodszych pokoleń?

Krótkowzroczność – co warto wiedzieć?

Krótkowzroczność nazywana jest miopią. To dość powszechna wada wzroku, na którą cierpi wiele osób ze społeczeństwa. Może się pojawić w okresie dzieciństwa lub później. Krótkowidz wyraźnie widzi przedmioty znajdujące się blisko niego, natomiast te bardziej oddalone – niewyraźnie i nieostro. Jest to problem zdrowotny, który negatywnie wpływa na jakość widzenia. Dlatego też wymaga właściwej korekcji przy użyciu soczewek kontaktowych lub okularów. W podobny sposób można skorygować także wadę wzroku, jaką jest hiperopia.

Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność

Nadwzroczność to kolejna wada wzroku, która zwana jest również hiperopią lub dalekowzrocznością. Niektóre dzieci rodzą się z tą wadą, jednak mija ona wraz z dojrzewaniem narządu widzenia. Dalekowidz to osoba, która dobrze widzi przedmioty położone w dalszej odległości. Natomiast przedmioty znajdujące się blisko są dla niego nieostre i niewyraźne. Warto zauważyć, że czas w przypadku tej choroby działa niekorzystnie na prawidłowe widzenie pacjenta. Dlatego też spora część z nich po upływie kolejnych lat, może mieć także problemy z widzeniem przedmiotów dalej umiejscowionych.

Jak zapobiegać wadom wzroku?

Na wystąpienie wad wzroku ma wpływ wiele czynników. W przypadku miopii sporą rolę odgrywa dziedziczenie. Dziecko, którego jedno lub obydwoje rodziców ma krótkowzroczność, wykazuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady wzroku. Dlatego ważna jest regularna kontrola u specjalisty, jak i wykonywanie badań okulistycznych w jej trakcie.

Prawidłowa higiena i dbanie o narząd wzroku to kolejny czynnik, który pozwala zapobiegać wadom wzroku u dzieci. W tym celu warto zadbać o aktywność na świeżym powietrzu, w czasie której maluch jest wystawiony na działanie naturalnego światła. Jednocześnie oko relaksuje się i pracuje w różnorodny sposób, ponieważ wzrok skupiany jest na przedmiotach położonych blisko i daleko od dziecka.

Warto również zachować umiar, jeśli chodzi o korzystanie z nowoczesnych technologii. Istotna jest także prawidłowa odległość, zachowana pomiędzy oczami, a ekranem. Zbyt długie wpatrywanie się w telewizor, komputer, tablet lub smartfon może być przyczyną, która znacząco zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia nadwzroczności.

Dlaczego warto dbać o wzrok?

Dla prawidłowego widzenia bardzo duże znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej dbałości o nasz wzrok. Warto jednak pamiętać, że nadwzroczność i miopia mogą powodować szereg dolegliwości zdrowotnych. To przede wszystkim dyskomfort, jaki pojawia się w trakcie zaburzonego widzenia. Zmęczenie, ból głowy lub ból oczu to problemy, jakie mogą towarzyszyć niezdiagnozowanej lub źle skorygowanej wadzie wzroku. Warto zauważyć, że u dzieci diagnozowany bywa także astygmatyzm. Narząd wzroku pełni bardzo ważną funkcję w naszym życiu, dlatego zapobiegaj chorobom i badaj się regularnie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here