Odpowiednie leczenie, a także profilaktyka układu i narządów ruchu to podstawa do tego, by zachować dobre zdrowie w każdym wieku. Poprawa świadomości rodziców najmłodszych pacjentów przyczynia się do tego, że można wdrożyć leczenie i rehabilitację już od pierwszych dni życia dziecka. Kiedy warto skorzystać z pomocy ortopedy dziecięcego? W jakich sytuacjach konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty?

Kiedy może pomóc ortopeda dziecięcy?

Złamania i zwichnięcia to urazy, którym ulegają wszyscy pacjenci, bez względu na wiek. W przypadku najmłodszych, pomocy udziela ortopeda dziecięcy. Podstawą do konsultacji są zarówno kontuzje, jak i trzaski, obrzęki oraz bóle kończyn. Specjalista zwraca szczególną uwagę na stan szkieletu małych pacjentów, którzy są cały czas w okresie wzrostu. Nieprawidłowo wdrożone leczenie mogłoby mieć dla nich bardzo złe skutki.

Ortopeda dziecięcy pomaga w rozpoznawaniu i korygowaniu wad postawy. Ponadto diagnozuje i leczy choroby i wady wrodzone układu ruchu, takie jak dysplazja stawów biodrowych czy stopa końsko-szpotawa.

Dziecięcy układ kostny i mięśniowy cały czas się rozwijają. W związku z tym lekarze ortopedzi kładą duży nacisk na profilaktykę. Niezbędne są działania mające na celu uświadamianie rodzicom, jak dbać o zdrowy kręgosłup dziecka.

Jakiego rodzaju wsparcia udziela fizjoterapeuta?

Już u niemowląt zdarzają się zaburzenia narządu ruchu. Wówczas niezbędnej porady udzieli fizjoterapeuta. Warszawa jest siedzibą Centrum Medycznego Gamma, w którym rehabilitanci całościowo podchodzą do problemów pacjentów – także tych najmłodszych. Pozostają w stałej współpracy z lekarzami, takimi jak neurolog i ortopeda dziecięcy.

Fizjoterapeuta potrafi w porę dostrzec i wyeliminować dysfunkcje ruchowe dziecka. Wspiera prawidłowy rozwój malucha i uczy rodziców, jak stymulować jego aktywność fizyczną. Zapobiega to znacznie poważniejszym problemom, jakie mogą się pojawić na dalszych etapach życia. Rehabilitant ułatwia również powrót do formy po przebytych urazach. Wdrażając odpowiednią terapię, zmniejsza odczuwanie dolegliwości bólowych i przyspiesza proces regeneracji.

Do najczęściej stosowanych zabiegów podczas fizykoterapii należą:

  • leczenie ruchem – tzw. kinezyterapia,
  • masaż,
  • hydroterapia – leczenie wodą,
  • ultradźwięki,
  • pole magnetyczne.

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej metody do potrzeb i schorzenia danej osoby. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni swoją rehabilitację odbywać w odpowiednio wyposażonych do tego celu salach i pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here