Pokój młodzieżowy jest miejscem, w którym nastolatkowie spędzają bardzo dużo czasu. Chodzi więc o to, żeby tak go urządzić, by dla użytkownika był nie tylko funkcjonalny, ale także przytulny. Z pewnością inaczej będzie wyglądać pokój dla chłopaka, a inaczej dla dziewczyny. W co wyposażyć młodzieżowy pokój?

Pokój nastolatka

Jak sama nazwa wskazuje młodzieżowy pokój jest miejscem, w którym najwięcej czasu spędza nastolatek. Przychodzi pora, gdy pokój dziecięcy, pełen zabawek i kolorów zmienia się na pokój człowieka wkraczającego w dorosłość. Najlepszym sposobem jest więc urządzić to wnętrze w taki sposób, żeby pasowało do charakteru i stylu nastolatka. Jeśli pozwolimy młodej osobie samej zadecydować co do wyposażenia, kolorystyki i ogólnego wystroju pokoju, to z jednej strony pokazujemy, że darzymy ją zaufaniem, a z drugiej, że liczymy się z jej zdaniem i w ramach określonego budżetu, pozwalamy na samodzielność. Wchodząc w życie dorosłego człowieka wiele młodych ludzi rozwija się pod względem kreatywności i pomysłowości. Jeśli damy młodzieży tak zwane zielone światło, to pozwolimy we własnych czterech kątach ćwiczyć mu wyobraźnię i realizować swoje pomysły. Jest to dogodna sytuacja, żeby poznać gust i zainteresowania dziecka. Głównym celem jest urządzenie pokoju w taki sposób, żeby młody człowiek nie tylko spędzał w nim chętnie czas przeznaczony na odpoczynek, ale także czas zarezerwowany na naukę.

Pokój dziewczyny

W dzieciństwie dziewczynki najczęściej mają urządzony pokój w różnych barwach różu. Ściany, dywan nowoczesny, oświetlenie, poduszki, koce oraz inne dodatki dobierane były w taki sposób, żeby komponowały się całościowo z różową kolorystyką. Młoda osoba wkraczająca w dorosłość często przestaje traktować róż i fiolet jako ulubiony kolor, a wybiera spokojne, jasne barwy. Ściany w pokoju nastolatki bardzo często pomalowane są na delikatne, pastelowe kolory, przyozdobione ewentualnie jedną ścianą wyklejoną ozdobną tapetą. Meble w pokoju młodej dziewczyny są najczęściej jasne, proste i funkcjonalne. Oprócz szafy, komody i ewentualnych półek, nieodzownym meblem powinno być dopasowane wysokością i wielkością biurko, które ułatwi przyswajanie wiedzy i odrabianie lekcji. Do biurka musi być przypasowane wygodne krzesło, które będzie komfortowe dla kręgosłupa. Przy biurku albo nad biurkiem dobrze jest zadbać o odpowiednie oświetlenie pokoju. Jeśli młoda dziewczyna lubi rośliny, to jedną z naturalnych ozdób z pewnością będzie ładny kwiatek, który umiejscowiony na jakiejś półce lub parapecie, będzie miał sprzyjające warunki słoneczne do wzrostu.

Pokój chłopaka

Podczas urządzania pokoju dziecięcego,w którym ma przebywać chłopczyk, dominującą kolorystyką jest niebieski. Ściana w takim pokoju być może ozdobiona jest tapetą z motywem piłek, samochodów i policjantów. Dywan w pokoju chłopczyka również często ma motywy z bajek, które lubią chłopaki albo na przykład boiska. Dorastający chłopak, w odróżnieniu od dziewczyny, dalej lubi tematyczny wystrój pokoju. Najczęściej jest to ulubiona dziedzina sportu, jak na przykład koszykówka, piłka nożna czy siatkówka. Na jednej ze ścian widnieje wtedy plakat podziwianej przez niego gwiazdy sportu. W odróżnieniu od pokoju płci żeńskiej, pokój chłopaka często ma ciemniejsze odcienie. Bardzo często wybierane są meble w stylu industrialnym, czyli połączenie drewna z metalem. Tego typu meble podkreślają surowy, minimalistyczny styl. Świetnym uzupełnieniem aranżacji będzie dywan szary, który być może będzie miał motyw imitacji betonu i elegancko skomponuje się z drewnianą podłogą. Podobnie jak to ma miejsce w pokoju dziewczyny, konieczne jest wygodne biurko z krzesłem z zdrowym dla oczu oświetleniem.

Łóżko

Pokój młodego chłopaka lub dziewczyny musi mieć łóżko, na którym wygodnie będzie odpoczywać po całym ciężkim dniu nauki. Jeśli pokój jest większy, to łóżko może być w formie wygodnego tapczanu z pojemnikiem na pościel, a jeśli pokój ma niewielki metraż, to najprawdopodobniej, w takim pokoju, lepiej sprawdzi się składane łóżko, które w ciągu dnia nie będzie zabierać potrzebnej przestrzeni. Dzięki funkcji składania, goście przebywający w pokoju młodzieżowym będą mieli miejsce do wygodnego rozlokowania się. Składając codziennie łóżko, młody człowiek, uczy się dyscypliny i sprzątania po sobie. Dzięki temu nabierze przydatnych w dorosłości nawyków zostawiania po sobie czystości.
Wchodzący powoli w dorosłość, młody człowiek coraz bardziej kształtuje swój gust i styl. Jeśli w rodzinie jest zaplanowany remont pokoju nastolatka, to można dać mu szansę spróbować w wyznaczonym z góry budżecie urządzić pokój, w którym będzie spędzał większość swojego wolnego czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here