W 2022 roku walentynki wypadają w poniedziałek. Co roku jest to 14. Dzień lutego. Jest to popularne święto zakochanych, które chętnie obchodzone jest w wielu krajach, w tym w Polsce.

Miłość jest ważna

Warto wykorzystać ten dzień w roku jako okazję do rozmów z dzieckiem na temat miłości. Rozmowy o emocjach nie należą do najłatwiejszych, dlatego warto już od najmłodszych lat, uczyć tego dzieci.

Uczucia dziecka często są zaniedbywane, ignorowane lub niewłaściwie interpretowane przez dorosłych. Pytajmy dzieci, jak się czują i uczmy nazywać emocje. Jeżeli zauważysz, że dzieckiem targają jakieś emocje, powiedzmy to na głos. Np. „Zuziu, widzę, że jesteś zdenerwowana. Powiedz mi, dlaczego?” albo „Krzysiu, wydaje mi się, że wczoraj byłeś zazdrosny o siostrę. Możemy o tym porozmawiać” Takie zabiegi nauczą dziecko rozpoznawać emocje, okazywać je, a przede wszystkim rozmawiać o nich.

Pomysły na walentynki dla dzieci

Poza rozmową ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem i robienie rzeczy wspólnie.  Jeżeli spędzacie walentynki w domu, to wspaniały moment, żeby zrobić coś, na co zwykle nie ma czasu.

  1. Sesja zdjęciowa

Całą rodziną ubierzcie się na czerwono. Znajdźcie w domu (lub wykonajcie samodzielnie) rekwizyty do zdjęć. Mogą to być wycięte kartoniki przyklejone na patyczku od szaszłyków:

  • Kolorowe okulary
  • Usta
  • Wąsy
  • Serduszka
  • Kartoniki z napisami np. Kocham Cię,

Dodatkowo wykonajcie z dużego kartonu ramkę do zdjęć – przypominającą kształtem zdjęcie polaroid.  Pozwól dzieciom ozdobić ją dowolnie. Farby, kolorowe papiery, falowane wstążki, markery, bibuła… ograniczeniem jest tylko dziecięca wyobraźnia. Dzieci z pewnością będą miały wspaniałe pomysły. Na walentynki dla dzieci to ciekawa forma rozwijania kreatywności, która zostanie uwieczniona na zdjęciach.

Wspólna rodzinna sesja zdjęciowa będzie wspaniałą pamiątką na lata. Taka sesja może stać się rodzinną tradycją. Coroczne zdjęcia ciekawie będą pokazywać, jak rosną nasze dzieci z roku na rok.

  1. Wspólne gotowanie i domowe kino walentynkowe

W ciągu dnia przygotowujemy przekąski na wieczór. Dzieci uwielbiają brać udział w przygotowywaniu posiłków. Będzie do świetna okazja do nauki i odkrywania radość i robienia czegoś dla innych. Zachęć dzieci do szukania pomysłów na przekąski do domowego kina. Kolorowe kanapeczki? Babeczki? A może ciasteczka w kształcie serc? Pozwól dzieciom zdecydować i przygotujcie jedzenie wspólnie. Wieczorem usiądźcie razem, wybierzcie film i można przejść do degustacji. Dzieci będą dumne, że zrobiły coś dla rodziców, gdy zwykle to dorośli przygotowują jedzenie dzieciom.

Walentynki dla dzieci to wyjątkowy czas, który kojarzy się z pozytywnymi emocjami. Poza atrakcjami, jakie czekają dzieci w placówkach edukacyjnych, warto wykorzystać ten dzień na wspólne świętowanie w domowym zaciszu. Jest to okazja do rozmów, zżycia się i pokazania dzieciom, czym jest miłość.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here