Pierwszy dzień szkoły nadejdzie, zanim się zorientujemy, więc teraz, gdy jesteśmy w domach razem z dziećmi to idealny czas, aby przemyśleć pakowanie lunch boxu. Jednak jak przekonać dziecko do pudełka śniadaniowego? Pozwól na wybranie składników, jakie znajdą się w śniadaniówce swojemu dziecku. Niech przygotowanie śniadaniówki stanie się codzienną rutyną, dzięki której najważniejszy poranny posiłek będzie odpowiednio zaplanowany. Przygotowując lunch box wraz ze swoim dzieckiem nauczysz je zdrowego odżywiania!

Korzyści z zaangażowania dzieci w pakowanie śniadaniówki

Oto kilka pozytywów, które wynikają z zaangażowania dzieci w samodzielne pakowanie śniaania. Pierwszą rzeczą, jaką z pewnością warto wymienić, jest nauka odpowiedzialności. Jako rodzic znalezienie odpowiednich do wieku dziecka zadań, które uczą odpowiedzialności i samowystarczalności, może być trudne. Dlatego codzienna, czasem monotonna, ale szybka robota, jaką jest pakowanie lunch boxa, to doskonały pomysł. Obserwowanie, jak dzieci biorą na siebie odpowiedzialność za swój posiłek, jest satysfakcjonujące zarówno dla nich, jak i dla rodzica. Zadanie to także przynosi naturalne konsekwencje, jeśli zostanie zaniedbane np. kanapka robiona na szybko, może się rozpaść, a użycie za dużej ilości ketchupu będzie skutkowało tym, że wszystko zacznie w nim pływać, a pieczywo rozmięknie. Pozwól swojemu dziecku doświadczyć i daj mu samodzielnie zapakować śniadaniówkę.

Własnoręcznie spakowany lunch prowadzi do mniejszego zmarnowania jedzenia

Twoje dziecko nie zjada tego, co mu przygotowałeś? Wiele z frustracji rodziców związanych z pakowaniem lunchu wynika zazwyczaj właśnie z tego, że dziecko nie zjada przygotowanego drugiego śniadania. Do tego pytane, o to, co chce zjeść, zwykle odpowiada „nie wiem”. Tak więc jedną z najlepszych opcji jest to, by dziecko samo przygotowało sobie to, co chce jeść.

Naucz dziecko zdrowego planowania posiłków z lunch boxem

Chcesz, żeby Twoje dzieci dokonywały dobrych wyborów żywieniowych, bez poczucia, że wtedy zmuszasz ich do czegoś? Staraj się postępować ostrożnie, po prostu trzymając zdrową żywność w domu, delikatnie kierując wyborami dzieci i starając się dawać im dobry przykład. To, co może się stać, jeśli zaangażujesz dzieci w samodzielne pakowanie lunchu, to fakt, że otworzy to drzwi do wielu pytań i rozmów na temat odżywiania, naszego ciała i zdrowych nawyków.

Jak nauczyć dzieci pakować zdrowy lunch box?

Nawet jeśli te korzyści z pakowania samodzielnie lunch boxu mogą brzmieć świetnie, czasem nie wiesz, od czego zacząć — jeśli chodzi o nauczanie dzieci, jak pakować zdrowy obiad. Oto najważniejsze sztuczki, które sprawią, że stanie się to łatwiejsze:

  • Naucz ich podstawowego planu lub formuły – zapewnij dziecku podstawowy plan lub formułę, aby stworzyć zdrowy lunch. Jeśli chcesz, by proces był super prosty, jednocześnie zachowując integralność i równowagę żywieniową, sprawdź ten plan: 1 pokarm białkowy + 1 pokarm skrobiowy + 2 inne potrawy + woda
  • Zrób listę z opcjami formuły — kiedy masz już formułę, zrób z dzieckiem listę pomysłów dla każdej kategorii, aby uwzględnić jego preferencje, a także zainicjuj jego akceptację dla całego procesu.
  • Wyznaczaj granice — formuły pomagają ustalić parametry tego, co dziecko pakuje i ile danego składnika może być w lunch boxie.
  • Stwórz środowisko, które umożliwia bezpieczną i łatwą pracę — ustaw kuchnię i miejsce do przechowywania żywności tak, aby pakowanie było łatwe i na poziomie dziecka.

Dostosuj się do wieku, dojrzałości i możliwości Twojego dziecka

Przekonaj się, że czas od 1 do 3 klasy podstawowej jest dobrym okresem na wprowadzenie dziecku formuły pakowania i powolne włączanie procesu podejmowania decyzji dotyczących wyboru żywności. Dziecko jest zwykle gotowe do wzięcia na siebie całej odpowiedzialności między 4 a 6 klasą. Każde dziecko jest inne, więc stopniowo wprowadzaj obowiązki w zależności od możliwości i dojrzałości dziecka.

Sprawdź ofertę lunch boxów na Active Kid.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here