Rodzice codziennie zastanawiają się co nowego wymyślić dla swoich pociech na obiad. Zadanie choć wydaje się karkołomne to jednak jest dość proste. Wystarczy stosować się do paru uniwersalnych zasad aby móc kształtować smaczne i w pełni odżywcze obiady na każdy dzień tygodnia. Co na obiad dla dzieci? Jest kilka uniwersalnych pomysłów, które sprawdzą się w każdej okazji.

Zasady dietetyczne dla dzieci

Zanim przejdziemy do konkretnych pomysłów na obiad dla naszych pociech warto przyjrzeć się ogólnym zasadom żywieniowym, jakimi powinni kierować się rodzice. W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka powinniśmy szczególną uwagę przykładać do tego, by dieta była pełni wartościowa i nie zawierała szkodliwych substancji. Z pewnością nie jest to zadanie łatwe. Dzieci lubią niezdrowe ale smaczne przekąski. Czipsy, ciasteczka, słodzone napoje – od tych produktów ciężko oderwać dziecko. Jednak jeśli zależy nam na jego zdrowiu musimy wdrożyć odpowiednią dietę. Jak to osiągnąć?

Przede wszystkim musimy zdefiniować co tak naprawdę najbardziej szkodzi naszym dzieciom i następnie te składniki wyeliminować z diety, albo chociaż możliwie maksymalnie ograniczyć. Na pierwszy ogień idzie cukier. Może on zrujnować zdrowie dziecka i przyczynić się do otyłości, o jej powikłaniach nie wspominając.

Unikajmy ostrych przypraw. Mogą one mieć niekorzystny wpływ na delikatny jeszcze układ pokarmowy dziecka. Z przypraw wybierzmy raczej wszelkie odmiany zieleniny takie jak pietruszka czy koper. Do minimum należy również ograniczyć sól.

Podczas przygotowywania dań unikajmy smażenia. Głęboki tłuszcz i panierka to nie jest to co będzie dobre dla naszego dziecka. Zamiast tego potrawy możemy gotować, najlepiej na parze, a także dusić i piec w specjalnych foliach aluminiowych.

Co na obiad dla dzieci?

Co na obiad dla dzieci? Jakie potrawy można przygotować? Przede wszystkim na pierwsze danie najlepszym rozwiązaniem będzie zupa jarzynowa. Nie warto stosować do niej zgęszczacza w postaci śmietany. Lepiej żeby zupa miała lekki charakter. Taką zupę warto zmiksować lub choćby warzywa w niej zawarte zetrzeć na tarce.

Podstawą drugiego dania mogą być ziemniaki, kasza lub makaron. Do tego warto dołożyć mięso drobiowe lub rybę. Oczywiście gotowane i lekko rozdrobnione. Nie można zapomnieć o bukiecie surówek. To przecież poważny zastrzyk witamin. Należy zadbać o to aby warzywa były świeże i pochodziły od sprawdzonych dostawców.

Kultura spożywania obiadów

Warto również z domowego obiadu zrobić wydarzenie w gronie rodzinnym, które pozwoli na ukształtowanie u dziecka odpowiednich nawyków. Można również w ten sposób wpoić dziecku pewne konwenanse związane ze spożywaniem posiłków, szacunek dla żywności oraz kulturę jedzenia. Takie rodzinne obiady nasze dziecko będzie w przyszłości mile wspominać i z pewnością będzie również je organizować w swoim domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here