Ból brzucha u dziecka – kiedy udać się do lekarza pediatry?

0
593

Ból brzucha może mieć bardzo różne przyczyny. Problem ten dotyczy dzieci w każdym wieku – zarówno noworodków, niemowląt jak i starszych dzieci. W zależności od wieku dziecka, możemy dowiedzieć się od niego o charakterze odczuwanego bólu lub tylko wnioskować ten fakt po zmianie jego zachowania. Dziecko rodzi się z niedojrzałym przewodem pokarmowym, więc dolegliwości, takie jak ból brzucha są powszechne, zwłaszcza u noworodków i niemowląt. Niemniej jednak, w niektórych sytuacjach, konieczne może być udanie się do lekarza dla dziecka – czyli pediatry.

Jakie są przyczyny bólu brzucha u noworodków i niemowląt?

U noworodków i niemowląt może być to związane z fizjologicznym rozwojem przewodu pokarmowego oraz adaptacją do dynamicznie zmieniającego się środowiska. Na typ etapie rozwoju to rodzice, obserwując zmiany w zachowaniu dziecka, takie jak: wzmożony niepokój, płacz, gazy, niechęć przyjmowania posiłków, zmieniona konsystencja stolca, czy wymioty, domyślają się, że przyczyną tego jest ból brzucha. W przypadku najmłodszych dzieci, w takiej sytuacji warto się niezwłocznie skonsultować z lekarzem pediatrą lub położną. Jednym z najczęstszych zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego w okresie niemowlęctwa, między 1 a 4 miesiącem życia jest kolka. Może dotyczyć nawet ponad 70% noworodków i niemowląt. Kolkę u dziecka lekarz pediatra może zdiagnozować, gdy dziecko płacze lub wykazuje nadmierny niepokój przez co najmniej 3 godziny dziennie, przez okres co najmniej 3 dni w ostatnim tygodniu. Brak dotąd jednoznacznej  przyczyny kolki niemowlęcej. Do jej rozwoju może przyczyniać się nietolerancja laktozy, czy alergia lub nadwrażliwość na białko mleka krowiego. Wskazuję się również na istotę relacji niemowlęcia z rodzicami, napięcia w relacji i lęk rodzicielski. Jedną z rozważanych teorii jest również brak stabilności i zmiany w profilu mikrobioty jelitowej w tym okresie życia.

Jakie są przyczyny bólu brzucha u dzieci?

Ból brzucha u dziecka może być także spowodowany infekcją bakteryjną lub wirusową, czyli tzw. grypą żołądkową, czy jelitówką. Wówczas objawy są z reguły dość dynamiczne i często obejmują również wymioty oraz podwyższoną temperaturę. W takiej sytuacji z reguły stosuje się leczenie objawowe, takie jak nawadnianie i zapobieganie wymiotom, biegunce i gorączce, niemniej jednak, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, wymaga to konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha, który występuje dość szybko po jedzeniu, może być objawem alergii pokarmowej lub nietolerancji pokarmowej u dziecka. Do najczęstszych alergenów należą: mleko, jajo oraz gluten. Reakcja zwykle rozwija się w ciągu kilku sekund do kilku godzin od spożycia alergenu, w zależności od stopnia nasilenia reakcji. W przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowej u dziecka, oprócz bólu brzucha może pojawić się również wysypka, duszność, biegunka, świąd skóry. Takie objawy należy skonsultować w pierwszej kolejności z pediatrą, a następnie może być konieczność wykonania badań diagnostycznych oraz konsultacji z alergologiem.

Jakie są przyczyny bólu brzucha u nastolatków?

Ból brzucha często pojawiający się lub o bardziej przewlekłym charakterze, zwłaszcza u starszych dzieci i nastolatków, może również informować rodziców o reakcji stresowej dziecka. W takiej sytuacji, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

U nastolatków, częstą przyczyną ostrego bólu brzucha jest zapalenie wyrostka robaczkowego. W okresie dojrzewania mogą pojawić się również bóle czynnościowe, zwłaszcza u dziewczynek.

Kiedy udać się do lekarza z dzieckiem?

Podsumowując,  ból brzucha u dziecka może być symptomem wielu dolegliwości i często diagnoza oraz dobranie odpowiedniego postępowania wymaga konsultacji lekarskiej z pediatrą. Niepokojące i wymagające niezwłocznej konsultacji są:

  • ból brzucha budzący dziecko w nocy,
  • zaparcia i biegunka, zwłaszcza z domieszką krwi lub śluzu,
  • inne objawy ogólne, takie jak: gorączka, osłabienie, bóle stawowe, wymioty,
  • towarzyszące bólowi zmniejszenie masy ciała dziecka lub zahamowanie dalszego zwiększenia masy ciała i wzrostu.

Dobry pediatra w Poznaniu – gdzie się udać z bólem brzucha u dziecka?

Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy i szukasz lekarza dla dziecka, w pierwszej kolejności najlepiej udaj się do pediatry. Poznań/Poznan oferuje szeroki wybór specjalistów, świadczących usługi zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Jedną z placówek medycznych, gdzie pediatra prywatnie w Poznaniu (pediatra Jeżyce, Grunwald) udziela konsultacji – zarówno noworodkom i niemowlętom, jak i starszym dzieciom i nastolatkom, jest Instytut Mikroekologii. Prywatny pediatra w Poznaniu zapewnia średnio czas konsultacji około pół godziny, co może być korzystne w przypadku dolegliwości bólowych brzucha, aby móc rzetelnie ustalić ich przyczynę. Placówka ta specjalizuje się również w diagnostyce dolegliwości jelitowych, więc wybierając tutaj lekarza pediatrę w Poznaniu, w tym samym miejscu możliwe jest wykonanie kompleksowej diagnostyki – od badań podstawowych z krwi, przez badanie nietolerancji i alergii pokarmowych, do specjalistycznych badań z kału. Koszt konsultacji u pediatry w Poznaniu prywatnie wynosi około 200 zł. Jeśli chcesz zarejestrować dziecko do pediatry w Poznaniu, zwłaszcza z bólem brzucha i problemami jelitowymi, skontaktuj się z Instytutem Mikroekologii (61) 862 63 35.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here