Serce to bardzo ważny narząd, o który warto dbać na co dzień. Aby ocenić jego kondycję, wystarczy tylko kilka prostych badań. Które z nich warto prowadzić regularnie?

Wiele osób zapobiega o systematycznych badaniach serca. Wystarczą jednak proste badania kontrolne, które umożliwiają dokładną ocenę kondycji serca oraz układu krwionośnego, aby w porę rozpocząć ewentualne leczenie i szybko powrócić do dobrego stanu zdrowia.

Oto 4 badania na serce, które warto robić regularnie już po 40. roku życia!

 Badanie ciśnienia krwi

To proste badanie jest często bagatelizowane. Może jednak dać bardzo ważne informacje o stanie układu krwionośnego i serca i pomóc w zdiagnozowaniu schorzeń takich jak nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, a nawet zapobiegać zawałom i udarom.

Badanie ciśnienia krwi można wykonać w przychodni, ale również w domu – wystarczy zakupić specjalny automatyczny ciśnieniomierz, który będzie sam prowadził pomiary.

 Badanie krwi – lipidogram

Kolejnym łatwym w wykonaniu i bardzo ważnym w wykonaniu badaniem jest lipidogram – badanie oznaczające ilość lipidów, czyli tłuszczów w krwi. Na jego podstawie można ocenić ryzyko miażdżycy serca, która zwiększa się przy ich podwyższonym stężeniu.

W skład lipidogram wchodzą oznaczenia:

  • cholesterolu całkowitego
  • cholesterolu LDL
  • cholesterolu HDL
  • triglicerydów

Badanie krwi – glukoza

Najczęściej badanie to prowadzone jest w diagnostyce cukrzycy, ale glukozę można również badać jako element diagnostyki chorób serca.

Podwyższone stężenie glukozy we krwi wskazuje na zwiększone ryzyko chorób serca, w tym choroby niedokrwiennej serca.

EKG – elektrokardiografia

To badanie pozwalające na ocenę pracy serca z użyciem specjalnego aparatu, który rejestruje jego czynność. Jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i na ogół trwa od 5 do 10 minut.

Dzięki badaniu EKG można wykryć wiele chorób serca, między innymi zaburzenia rytmu serca, zawał serca, niedokrwienie mięśnia sercowego.

Badania EKG prowadzone są jako spoczynkowe, czyli pacjent leży wtedy na łóżku, ale również jako wysiłkowe, czyli wykonuje je podczas ruchu, na przykład na bieżni. Badanie EKG wykonuje się też jako Holter – wtedy aparat jest zakładany pacjentowi na całą dobę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here